Plazma tedavisinin uygulandığı ilk hastadan iyi haber geldi!

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı immün plazma yöntemi ile tedavisine başladıkları ve Türkiye'de bu yöntemin ilk defa uygulandığı 56 yaşındaki erkek hastanın hastalığı yendiğini duyurdu.

SAĞLIK 28.04.2020, 12:22 28.04.2020, 12:31
Plazma tedavisinin uygulandığı ilk hastadan iyi haber geldi!

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) tedavisinde immün plazma tedavisi olumlu sonuç vermeye başladı. 

Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Türkiye'de ilk defa 5 Nisan günü Turgut Özal Tıp Merkez’inde gerçekleştirilen işlemle, yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalanıp iyileşmiş ve ardından testleri negatif çıkan bir hastadan toplanan plazmadan, başka bir hastanın tedavisinde faydalanıldığını anımsattı. 

"Fizik tedavinin ardından taburcu edeceğiz"

Prof. Dr. Kızılay, plazma tedavisi uygulanan hastada 72 saatin ardından ilk olumlu gelişmeleri belirlediklerini, 10 gün sonra da hastayı makineden ayırdıklarını kaydederek, şunları söyledi:

"Hastamız yoğun bakımdan servise çıktı. Hastamızın 13 Nisan'da yapılan koronavirüs testi de negatif çıkmıştı, bundan sonra koronavirüsle ilgili bir problemi kalmadı. Ancak uzun süre yoğun bakımda kaldığı için, uzun süre entübe olduğu ve ventilatör cihazına bağlı kaldığı için kas güçsüzlüğü nedeniyle hastamıza birkaç gün, belki bir hafta fizik tedavi vereceğiz. Fizik tedavinin ardından taburcu edeceğiz."

"Koronavirüs hastalığından tümüyle kurtulmuş durumda"

Hastayı plazma uygulandıktan sonra yakından izlediklerini belirten Prof. Dr. Kızılay, "Şu anda hastamız koronavirüs hastalığından tümüyle kurtulmuş durumda." şeklinde konuştu. 

"Burada ilk hasta olması önemliydi"

Prof. Dr. Kızılay, Türkiye'de ilk defa yeni tip koronavirüs (Covid-19) hastasına plazma tedavisi uyguladıklarını aktararak, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu tedaviyle ilgili çok sayıda merkeze de plazma gönderdik. Oralardan da olumlu sonuçlar geldi. Şimdi tüm bu verileri toplayıp, bunları bilimsel olarak değerlendirip, tedavide hangi hastalara uygun, hangi hastalar için plazma tedavisi yerinde olur buna artık odaklanmak gerekiyor. Ülkemizde bu tedavi ve diğer tedavilerin her biri için bu çalışmanın ayrı ayrı yapılma aşamasına geldik. Burada ilk hasta olması önemliydi. İlk plazma verilen hastamızın sonucu önemli, bütün ülke tarafından takip ediliyor. Olumlu bir sonuç aldığımızı buradan ifade etmek istiyorum."

"İyileşmiş hastalarımızın şu dönemde plazma bağışçısı olmalarını istiyorum"

Türkiye'de plazma alma işleminin yaygınlaştığına dikkat çeken Prof. Dr. Kızılay, şunları kaydetti:

"Malatya'dan farklı illere plazma gönderdik. Şu anda elimizde her gruptan bir plazma havuzu oluştu. Bizden isteyen, ihtiyaç olan yerlere gönderiyoruz. Malatya'daki hasta sayımız diğer şehirlere göre belirli sınırdaydı. Yoğun bakımdaki hasta sayımız da azdı. Plazma tedavisi verilebilecek hasta grubu doktorlarımızın uygun gördüğü seçilmiş hasta grubu. Bundan sonra da gerek Kızılay gerek bu işi yapabilecek merkezler daha çok kullanacak diye tahmin ediyorum. Ama ümidim o ki ülkemizde artık hasta sayımızın sıfıra inmesi ve bunların hiçbirini kullanmaya ihtiyaç olmaması. İyileşmiş hastalarımızın şu dönemde plazma bağışçısı olmalarını istiyorum, öneriyorum çünkü plazma alınınca hemen kullanılması gerekmiyor. Plazma alındıktan sonra uygun koşullarda 5 yıl saklanabiliyor."

Yorumlar (0)
25
az bulutlu