Oxford Üniversitesi açıkladı: Kovid-19’a karşı astım ilacı 

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırmada astım ilaçlarının hastaneye yatış riskini azalttığı ve tedavi süresinin kısalttığı tespit edildi.  Umut verici bu ilaçlar kolay ulaşılabilir ve görece ucuz ilaçların koronavirüs tedavisinde çığır açması bekleniyor.

SAĞLIK 11.02.2021, 15:49 12.02.2021, 09:46 Hanife Ceren KILIÇ
Oxford Üniversitesi açıkladı: Kovid-19’a karşı astım ilacı 

İngiltere’de Oxford Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir çalışma sonucu, piyasada ucuz ve yaygın olarak bulunabilen “budesonide” adlı astım ilacının önemli ölçüde şiddetli Covid-19 hastalığına yakalanma riskini azalttığı tespit edildi.

İngiliz bilim insanları, ilacın koronavirüs semptomların görülmeye başladığı ilk evrede alınması gerektiğinin altını çizerek, tedavinin Kovid-19’un kötü gitmesini önlemesinin yanı sıra hastalığın süresini kısalttığını da belirti.

Astım ve KOAH'ı olanların hastaneye daha az başvurduğu keşfedildi

Oxford, astımı veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan bireylerin Kovid-19 sebebiyle hastaneye yapılan başvurularının önemli ölçüde düşük olduğunun gözlemlenmesinin ardından “Stoic” adı verilen çalışma başlattı.
Bilim insanları, bu durumun astım ve KOAH semptomlarını kontrol altına almak için kullanılan inhaler (ağızdan nefes alınarak çekilen ilaç) formundaki steroid ilaçlarından kaynaklandığını fark etti ve dünya genelinde yaygın bir şekilde kullanılan “budesonide” ilacını inceledi. 

146 kişi incelendi

Keşiflerin ardından Kovid-19’un erken aşamasında bulunan 146 yetişkin üzerinde bir klinik çalışma gerçekleştiren Oxford Üniversitesi'nden Profesör Mona Bafadhel ve meslektaşları, gönüllülerin yarısına standard Kovid-19 tedavisi uygulanırken diğer yarısına ise kendilerini daha iyi hissedene kadar standart tedaviyle birlikte günde iki kez budesonid verdi. Astım ilacı kullananları uzun koronavirüsten etkilenme ihtimali de düştü

Ayrıca çalışmalarda, “budesonid tedavisi alanların ateş, öksürük ve diğer Kovid-19 semptomlarından daha hızlı bir şekilde kurtulduğu ve 28 gün sonra daha az kalıcı semptomlar yaşadıkları tespit edildi.

Araştırmacılar, bu durumun ayrıca ilacı alan insanların "uzun kovid" geliştirme ihtimalini de azalttığını belirtti.

Budesonide’nin akciğerlerdeki hücrelerde hücrenin çoğalmasını önlediğini aktaran çalışmanın yazarları, ayrıca virüsün ilk etapta hücrelere tutunmasını da engellediğini kaydetti.

Altta yatan hastalığı olan yaşlılarda kullanılabilir

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Profesör Bafadhel, bu araştırmanın küçük bir çalışma olsa da, dünya genelinde farklı astım ilaçlarının koronavirüs üzerindeki etkisini araştıran en az 5 çalışma daha bulunduğunu ve hepsinin sonucunun bu ilaçların tedaviye yardımcı olabileceğini gösterdiğini belirtti.
Bafadhel, şu anda budesonidin, altta yatan sağlık sorunları olanlar da dahil olmak üzere erken Kovid-19 semptomları olan yaşlı yetişkinler için de bir tedavi olarak değerlendirdiklerine dikkat çekerek, “Aşılar elbette çok önemli, ancak şu anda kötü olduğunuzda sizi tedavi eden, daha da kötüye gitmenizi engelleyecek herhangi bir ilaç yok. Yaygın olarak bulunan, nispeten güvenli ve iyi çalışılmış bir ilacın salgın sürecinde yaşadığımız baskının üzerinde rahatlatıcı bir etkisi  olabileceğine yürekten sevindim” dedi.

Yorumlar (0)
5
açık