Ölümcül grip salgını uyarısı!

Uzmanlar, ailelere yönelik "çok ciddi grip salgını" uyarısı yaptı. Prof. Dr. Kurugöl “2007’deki domuz gribi salgınından çok daha ağır seyreden bir tablo söz konusu. Son birkaç gündür, yoğun bakıma çok sayıda çocuk hasta yatırdık, ölümler görebiliriz" açıklamasını yaptı.

SAĞLIK 15.01.2020, 09:29
Ölümcül grip salgını uyarısı!

Son bir haftadır yaşanan İnfluenza A/H1N1 salgını iki cana maloldu.

Beylikdüzü'nde, "üst solunum yolu enfeksiyonu, ateş, bulantı, kusma" gibi şikayetlerle evlerinde tedavi altına alınan 2 ve 4 yaşındaki 2 çocuk önceki hafta kalplerinin durması üzerine ilçedeki özel bir hastaneye götürüldü. Hemen yoğun bakıma alınan çocuklar hayata döndürülemedi.

Milliyet gazetesinden Mert İnan'ın haberine göre, hayatını kaybeden çocuklara müdahale eden uzman Dr. Nilüfer Şenbecerir, çocukların evlerinde ölü bulunduğunu belirtti. Şenbecerir, "Bizde yapılan tetkiklerinde çocukların influenzaları (grip) negatifti. Ancak bunun bir çok alt grubu var. Sağlık Bakanlığı araştırıyor" dedi.

Ölümlerin Domuz Gribi olarak bilinen H1N1 virüsünden kaynaklandığı şüphesi dile getirilmeye başlandı.

'Çok ciddi grip salgını' uyarısı

Ailelere yönelik "çok ciddi grip salgını" uyarısı yapan uzmanlardan Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Zafer Kurugöl, "Mutasyon geçiren virüs özellikle çocuklarda miyokardit, zatürre, kas tutulumu ve beyin iltihabına neden oluyor. Aileler, çocuklarında, ateş, boğaz ağrısı, kırgınlık ve öksürük şikayeti gördüklerinde mutlaka doktora başvursun. Herkes çok dikkatli olmalı. 2007'deki domuz gribi salgınından çok daha ağır seyreden bir tablo söz konusu. Virüs mutasyon geçiriyor. Son birkaç gündür, yoğun bakıma çok sayıda çocuk hasta yatırdık. Virüsün neden olduğu ölümler görebiliriz. Uzun yıllardır görmediğimiz şekilde ağır vakalar ile karşı karşıyayız. Virüs önceki senelerde görülen salgınlardan hem çok daha ağır seyrediyor, hem de hasta sayısında ciddi artış var." ifadelerini kullandı.

Kalabalık yerlerden uzak durun

Kurugöl, "Bilinçsiz ilaç tüketilmesi de direnç oluşturur. Piyasada HINI virüsüne yönelik satılan ilacın mutlaka antibiyotik gibi reçeteye bağlanması gerekir. Ortaya çıkan salgın tablosu çok riskli. Virüsün neden olduğu ani ölümler de artış görebiliriz. Çocuklar, salgın geçene kadar AVM'ler, oyun parkları, toplu taşıma araçları, sinema gibi yerlerden uzak tutulmalı. El hijyeni önemli. Takviye veya gıda kürlerinin tek başına koruyucu etkisi yok. Hiç kimse hekim önerisi olmadan hareket etmemeli. Grip olanlar en az 5 gün yatarak istirahat etmeli" dedi.

Beslenme, C vitamini takviyesi ve su tüketimi çok önemli

İnfluenza A/HINI virüsünün özellikle çocuklar arasında salgına dönüştüğünü aktaran Florence Nightingale Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uzm.Dr. Banu Yazıcı, "Piyasada HINI virüsüne karşı oseltamivir etken maddeli ilaçlar var. Virüsün bu etken maddeye direnç gösterdiği konusunda henüz bir veriye sahip değiliz. Ancak salgın ağır seyrediyor. Grip vakaları yılbaşından itibaren görülse de, 10 gündür salgın haline dönüştü. Ateşli, burun akıntısı, boğaz ağrısı, halsizlik olan çocuklar okula gönderilmemeli. İnfluenza, ağır seyreden durumlarda akciğer, kalp, beyin, karaciğer ve kas gibi birçok organda hasar ve beraberinde ölümlere yol açabiliyor. Viral enfeksiyonlar özellikle 3 yaş altı çocuklar için her zaman risk oluşturur. HINI bazı durumlarda altta yatan hastalık olmasa da kalp kası iltihabina neden olabilir. Beslenme, C vitamini takviyesi çok önemli. Çocuklar bol su içmeli" diye konuştu.

Bunlara dikkat edin

"Uzmanlar gripten korunmak için alınması gereken basit önlemleri şöyle sıraladı:

Sabunla 20 saniyeden az olmamak üzere eller yıkanmalı,

Kronik hastalar, 3 yaş altındaki çocuk ve 65 yaş üstü bireyler, salgin döneminde AVM, toplu ulaşım ve kalabalık ortamlardan uzak durmalı,

Dokunmatik ekranlar, ATM'ler, metro, otobüs tutacakları, yürüyen merdiven kolları, asansör düğmeleri en çok mikrop bulaşma riskli yerler olduğundan, bu yüzeylere dokunduktan sonra ellerin sabunlu su veya antibakteriyel sivi ile temizlenmeli,

Düzenli beslenme ve düzenli uyku,

Yakın temas, tokalaşmak ve öpüşmekten kaçınılmalı,

Solunum yolu enfeksiyonu olanların toplu yaşam alanlarında maske takmalı,

Hapşıranlardan 1,5 metre uzak durmalı."

Yorumlar (0)
15
açık