Ölü kuşlara sakın dokunmayın!

Son haftalarda yaşanan kuş ölümleri ve sonrasında olanlar üzerine İVHO (İstanbul Veteriner Hekimler Odası) bir açıklama yaptı. İlgili kurumların neler yapması gerektiğine dair uyarıların yer aldığı açıklamada vatandaşların neler yapması gerektiği de sıralandı.

SAĞLIK 18.01.2020, 09:12
Ölü kuşlara sakın dokunmayın!

Geçtiğimiz aylarda İstanbul Avcılar’da Küçükçekmece Gölü kıyısında toplu kuş ölümleri meydana gelmiş, sonrasında da bu bölgeye yakın olan Yeşilkent mahallesinde bazı vatandaşlarda Batı Nil Virüsü tespit edilmişti. Bu ay ise İstanbul Beylikdüzü’nde bir korulukta çok sayıda kuşun öldüğü görülmüş, ilçe sakinleri kuş ölümlerini yetkililere ihbar etmişti. Çoğu karga olan bu kuşların çıkardığı sesler ve dışkılarından rahatsız olan vatandaşlar, zehirlenerek öldürüldüğünü düşünüp "hayvan katliamı dursun" diyerek tepki göstermişti.

Hastalık açısından araştırılmalı

Kuşların kasıtlı öldürülmesinin teknik olarak mümkün olduğunu belirten İVHO (İstanbul Veteriner Hekimler Odası) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, "Fakat toplum sağlığı açısından bütün seçenekler düşünülmeli, ölümlerin sebebinin Batı Nil Virüsü veya başka bir hastalık olup olmadığı araştırılmalıdır. Diğer taraftan, ilgili kurumlar tespitlerini yapıp açıklama yapıncaya kadar önlemler alınması önemlidir” ifadelerini kullandı.

Alınabilecek önlemler neler?

İlgili kurumların ölü kuşları usulüne uygun olarak derhal toplaması gerektiğini belirten İVHO (İstanbul Veteriner Hekimler Odası) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, “Sokak hayvanlarının bu kuşları yiyerek virüsün yayılmasının önüne geçilmelidir” diye konuştu. İstanbul Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, vatandaşlar tarafından alınabilecek önlemleri ise şu şekilde sıraladı:

- Çok sayıda ölü kuş gördüklerinde zaman kaybetmeden Tarım ve Orman il veya ilçe müdürlüklerine haber vermeli veya Alo 174’ü arayarak bilgi vermeliler.

- Hiçbir şekilde kuşlara dokunmamalılar.

- Evcil hayvanlarını gezdirenler bir süre bu alanlardan uzak durmalı.

Özellikle çocukların ölü kuşların olduğu bölgelerden uzak tutulması gerektiğini kaydeden İVHO Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, şu ifadeleri kullandı:

“Bu ve benzeri olayların sık sık yaşandığı ve yaşanacağı da dünyanın ve ülkemizin bir gerçeğidir. İnsan eliyle yapılan devasa projeler kuş yollarının değişmesine ve sulak alanların bozulmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle daha önce hastalık görülmeyen bölgelerde bazı hastalıkların ilk defa görülmesi normaldir. Bu durumlara hazırlıklı olmak ve kamuoyunun sıklıkla bilgilendirilmesi toplum sağlığı açısından önemlidir.”

"5'ten fazla ölü kuş görürseniz ihbar edin"

Kent içinde, ormanlık veya sulak alanlar gibi yerlerde aynı bölgede 5’ten fazla kuş ölümü görüldüğünde akla ilk gelenin "zehirlenme, enfeksiyon veya silahla vurulma" olduğunu belirten İstanbul Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Silah ile vurulma durumlarında kuşların vücudunda kurşun veya saçma yaraları ile birlikte kan görülebiliyor. Vurulma ihtimali elendikten sonra zehirlenme veya enfeksiyon üzerinde duruluyor. Bu durumda kuşlardan alınan numuneler incelenmek üzere ilin bağlı bulunduğu Veteriner Kontrol Enstitüsü’ne gönderiliyor ve kesin ölüm nedeni burada tespit ediliyor. Numune alınıncaya kadar ölü kuşlara çıplak elle kesinlikle dokunulmaması gerekiyor. Bununla birlikte bölge ölü kuşlardan çıkan sıvılarla kontamine olmuş (kirlenmiş) ise insan ve hayvanların bu alandan geçmesi sağlık açısından son derece sakıncalı. Bu konuda vatandaşlarımızdan çok daha dikkatli ve tedbirli olmasını istiyoruz."

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu