Okullardan bulaşıyor, aşısı yok: Sinsi bakteri çocukları hedef alıyor

Koronavirüs pandemisinde zorlu bir süreçten geçen çocuklar, şimdi de yeni bir bakteri çeşidiyle uğraşıyor. İngiltere’de görülen Strep A bakterisi, 3 ay içerisinde 6 çocuğun yaşamını yitirmesine neden oldu. Okullardan gelen bu hastalığın henüz aşısı bulunmuyor. Peki, Strep A nedir? İşte detaylar…

SAĞLIK 05.12.2022, 10:26 Merve Yüksel
Okullardan bulaşıyor, aşısı yok: Sinsi bakteri çocukları hedef alıyor

Eylül ayından bu zamana kadar 6 çocuğun yaşamını yitirmesine sebep olan Strep A bakterisi, özellikle 10 yaşının altında olan çocuklara etki ediyor. İngiltere'de ailelerin ve sağlıkçıların endişelenmeye başladığı bakteri, öksürük ve hapşırma yoluyla geçiyor.

Koronavirüs kısıtlamalarından sonra patlak verdi

İngiltere'de geçtiğimiz eylül ayından bu zamana kadar 6 çocuğun yaşamını yitirmesine neden olan Strep A bakterisi, çocuklu ailelerin korkusu haline gelmeye başladı. Uzmanlara göre, koronavirüs kısıtlamaları hafifletilince Strep A bakterisinin neden olduğu enfeksiyonda da atış görüldü. Bakteri 3 ay içerisinde 6 çocuğun hayatını kaybetmesine neden oldu.

İngiliz sağlık uzmanları çocuklu ailelere uyarılarda bulunuyor. Bulaşı oranı çok yüksek olan söz konusu bakteri, daha çok 10 yaşının altında olan çocukları etkiliyor. Edinilen bilgilere göre, bakterinin sebep olduğu hasta sayısında beş kat artış yaşandı.

Strep A belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir?

Strep A'nın belirtileri içerisinde yutkunma esnasında yüksek ateş, şişmiş boyun bezleri, beyaz benekli şişmiş bademcikler ve ağrı bulunuyor.

Söz konusu bakterinin bulaşma yolları ise, hapşırma, öksürük ve yakın temas olarak biliniyor. İngiltere'de çoğunlukla okullardan yayılım gösteren bu bakteri enfeksiyonunun henüz bir aşısı bulunmuyor. İlaç yoluyla tedavi sağlanıyor.

Yorumlar (0)