Neden uykusuz kalıyoruz? Uzmandan tavsiyeler

Her 10 insandan 1'inin kronik uykusuzluktan muzdarip olduğunu açıklayan Dr. Emir Ruşen, düzenli uyku için önerilerde bulundu. Erken uyanma, uykuya dalamama, uyurgezerlik ve aşırı uykululuk gibi sorunlara ise her 10 kişiden 8'inde rastlanıyor. Peki günlük gece uykusu kaç saat olmalı? Yetersiz uyku nelere yol açıyor? İşte yanıtlar...

SAĞLIK 18.09.2023, 15:37 18.09.2023, 17:03 Hakan Öksüz
Neden uykusuz kalıyoruz? Uzmandan tavsiyeler

Yetişkinlerin yaklaşık yarısının uyku sorunları çektiğini kaydeden Dr. Emir Ruşen, kronik uykusuzluktan muzdarip kişi oranının yüzde 10 olduğunu belirtti. Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olan Ruşen, geceleri uykulu ve gün boyu uyanık hissedilmesini sağlayan düzenleyici sisteme "sirkadiyen ritim" isminin verildiğini kaydetti.

Günlük gece uykusu kaç saat olmalı?

Her gün uyunan ve uyanılan saatlerin aynı olmasının önemine değinen Ruşen, "İnsan hayatının üçte birinden fazlası uykuda geçiyor. Yetişkin bir bireyin gece uykusu 7-9 saat arasında olmalı. Birçok insan haftalarca sürebilen akut uykusuzlukla mücadele ediyor. Genelde stresli bir dönem ise ve travmatik bir şey yaşanmışsa bu ortaya çıkıyor. Her 10 kişiden 1'inin kronik olarak uykusuzluktan muzdarip olduğu biliniyor. Bunun geçici bir durum olduğunu bilmek lazım." dedi.

Yetersiz uyku bunlara yol açıyor

Uykunun yetersiz olmasının bazı olumsuz tıbbi sonuçlar doğurduğuna vurgu yapan Dr. Emir Ruşen, "Bağışıklık sisteminin zayıflaması, yüksek tansiyon, yorgunluk ve dikkat eksikliği bu olumsuz sonuçlardan bazıları. Bu durum iş performansında da düşüşe yol açıyor. Her 10 insandan 8'inde bir tür uyku hastalığı vardır. Bazen erken uyanma, bazen uykuya dalamama... Uyurgezerlik ve aşırı uykululuk da uyku hastalığı türlerindendir." ifadelerini kullandı.

Düzenli uyku için öneriler

Düzenli uyku için önerilerde bulunan Dr. Emir Ruşen, "Yatmadan önce kendinize 30-45 dakika süre tanıyın. Zihniniz rahatlayıp uykuya hazır duruma gelecektir. Beslenme, uyku düzeni için oldukça önemli. Uykudan önce karbonhidrat açısından zengin yiyecekler tüketmeyin. Bunlar uykuya hızlı daldırıyor ancak dinlendirici uykunun önüne geçiyor. Karbonhidratı yatmadan en az 4 saat önce tüketin. Uykuya yakın bir zamanda kahve ve çay içmeyin, ekranlardan uzak durun." diye konuştu.

Yorumlar (0)