Müftüoğlu "Güzel haberlerim var" diyerek duyurdu: Virüs sıcağı sevmiyor!

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadelede sevindiren gelişmeler yaşandığını belirterek, "Rusya İnsan Sağlığı Kurumu, yeni tip koronavirüsün 30 derecenin üzerindeki hava koşullarında bulaşıcı aktivitesini kaybettiğini açıklamış." ifadelerini kullandı. 

SAĞLIK 11.05.2020, 09:29
Müftüoğlu "Güzel haberlerim var" diyerek duyurdu: Virüs sıcağı sevmiyor!

Türkiye, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadelesini başarıyla sürdürüyor.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, salgın ile mücadele konusunda güzel haberler vereceğini bildirdi.

Koronavirüsün sıcağı sevmediğini aktaran Prof. Dr. Müftüoğlu, "Rusya İnsan Sağlığı Kurumu, yeni tip korona virüsün 30 derecenin üzerindeki hava koşullarında bulaşıcı aktivitesini kaybettiğini açıklamış. Aynı açıklamada 'güneş ışınları ile düşük nem oranının da virüse güç kaybettirdiğinin' altı çizilmiş." ifadelerini kullandı. 

İşte Müftüoğlu'nun yazısından önemli satır başları:

"Rehavete kapılmayacağınızı, ipin ucunu bırakıp 'sürece MİM koyma kararınızı' sürdüreceğinizi, ‘mesafe, izolasyon, maske’ konularında taviz vermeyeceğinizi düşünerek haftaya size iki güzel haber duyurarak başlıyoruz..."

"Aktif hasta rakamlarımız 40 binlerin altını zorluyor"

"Son birkaç gündür salgın rakamları bize 'Önünüz açık!' diyor. Günlük hasta sayımız yavaş da olsa düşüyor, vaka artış hızımız da yeni hasta sayımız da bugüne kadar ulaştığımız en düşük rakamları gösteriyor. Günlük vaka artış oranımız '1.1'i gördü. İyileşen hasta sayımız her gün artıyor. Aktif hasta rakamlarımız 40 binlerin altını zorluyor. Kısacası gidişimiz iyi. İyi yoldayız. Yeter ki rehavete kapılmayalım, yeter ki tedbiri elden bırakmayalım."

"30 derecenin üzerindeki hava koşullarında bulaşıcı aktivitesini kaybediyor"

"Haber kanalı Sputnik'ten gelen şu bilgi de iç rahatlatıcı: Rusya İnsan Sağlığı Kurumu, yeni tip koronavirüsün 30 derecenin üzerindeki hava koşullarında bulaşıcı aktivitesini kaybettiğini açıklamış. Aynı açıklamada 'güneş ışınları ile düşük nem oranının da virüse güç kaybettirdiğinin' altı çizilmiş."

"İyi yöndeki mutasyon, virüsün hasta etme yeteneğini azaltıyor"

"Sadece Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı günlük raporlar değil, sahada bizzat çalışıp ter döken hekim arkadaşlarımdan da iç açıcı haberler var. Dün onlardan biriyle, tecrübeli KBB uzmanı Dr. Süreyya Şeneldir ile konuştum. Süreyya Hoca salgının ilk gününden bu yana sahada ve dün bana bakın neler anlattı: 'Virüsün bulaştırma yeteneği ilk günlerde 1'e 16 idi, şimdilerde ise en fazla 1'e 1 gibi görünüyor. Anlaşılan o ki iyi yönde bir mutasyon söz konusu ve bu virüsün hasta etme yeteneğini azaltıyor. Tedbirleri bırakmaz isek salgında bundan sonrasında işimiz daha kolay gibi görünüyor.' Dr. Şeneldir’in görüşlerini onaylayan, onunla aynı kanaatte olan daha pek çok uzman var. Benim kanaatim de bu yönde. Umalım ki öyle olsun..."

Yorumlar (0)
10
açık