Migren botoksu nedir? Baş ağrısına botoks çözümü

Migren botoksu nedir? Migren botoksu tedavisi nasıl yapılıyor? Migren botoksu tedavisi sonrası ne yapılmalı? Nöroloji Uzmanı Uz. Dr. İlknur Altaylı Ener, migren tedavisindeki en konforlu yöntemlerden biri olarak bilinen botoks uygulaması hakkında bilgi verdi. 2010 sonrası FDA onaylı bir tedavi yöntemine dönüşen migren botoksu hakkındaki detaylar haberde...

SAĞLIK 24.06.2024, 12:00 25.06.2024, 09:06 Hakan Öksüz
Migren botoksu nedir? Baş ağrısına botoks çözümü

Baş ağrısının sıklıkla karşılaşılan türlerinden biri olan migren, dünya genelinde milyonlarca insanın muzdarip olduğu bir rahatsızlık. Nöroloji Uzmanı Uz. Dr. İlknur Altaylı Ener, migren tedavisinde kullanılan estetik botoks tedavisinin yararlarından bahsetti. Medicana Bursa Hastanesi'nde görevli İlknur Altaylı Ener, iş ve sosyal hayat kalitesini düşüren migrenin tedavisinde kullanılan botoks uygulamasından bahsetti.

"Migrenin tedavisindeki en konforlu yöntemlerden biri botokstur"

Botoks uygulamasının, migrenin tedavisinde uygulanan konforlu bir tedavi olabildiğini vurgulayan Ener, "Migren botoksunu yabana atmayın. Dünyanın yaklaşık yüzde 2'si ila yüzde 15'ini etkileyen migrenin tedavisindeki en konforlu yöntemlerden biridir. Migren kadınlarda 3 kat daha fazla görülmekte. Her ay 15 ya da daha çok günde migren yaşıyorsanız ve bu durum 3 ay sürüyorsa, ilaç tedavilerinin yetersiz kaldığını anlayabilirsiniz. Migren botoksu, bu geçmeyen ağrılarınızın tedavisi olabilir." dedi.

"2010'da FDA onayı alındı"

Kronik migren teşhisi konulan ve ay içinde 8'den fazla migren atağı yaşayan kişilerin hiç düşünmeden botoks tedavisine yönelmesi gerektiğine işaret eden Nöroloji Uzmanı Uz. Dr. İlknur Altaylı Ener, "Gerilim tipi baş ağrısı dahil pek çok ağrı tipinde botoks tedavisi etkili oluyor. 2010 itibarıyla FDA'dan onay alındı, böylece migrenin önleyici tedavilerinden biri de botoks oldu." ifadelerini kullandı.

Migren botoksu tedavisi nasıl yapılıyor?

Kronik migren ataklarının, botoks tedavisinden sonra daha seyrek görüldüğünü kaydeden İlknur Altaylı Ener, "Yaşam kalitenizi artırmak için 15 dakikalık migren botoksu tedavisi yaptırabilirsiniz. Bu tedavi, klinik muayene odasında gerçekleştiriliyor. Başın belirli kısımlarına ufak dozlar şeklinde uygulanıyor. Kullanılan ince iğneler, hastanın acı duymamasını sağlıyor. Migren botoksu, ağrı hissedilen bölgedeki kimyasalların salınımının önüne geçiyor. 3 doz şeklinde 3 ay ara ile yapılıyor tedavi." diye konuştu.

Migren botoksu tedavisi sonrası öneriler

Peki migren botoksu tedavisi sonrası ne yapılmalı? Nöroloji Uzmanı Uz. Dr. İlknur Altaylı Ener'in aktarımına göre tedaviden sonraki 2 gün boyunca ağır sportif faaliyetler, sıcak su, kan sulandırıcılar ve saunadan kaçınmak gerekiyor. Migren botoksuna ihtiyaç olduğuna bir nöroloji hekimi karar vermeli.

Yorumlar (0)