MHP'den 'Çin tuzu' önerisi: Yasaklansın!

MHP, "doyma hissini baskılayan" ve obeziteye davetiye çıkaran 'Çin tuzu'nun (MSG) yasaklanması için Meclis'e yasa teklifi sundu. Bu ürünün, balıktan patates kızartmasına kadar gıda maddelerinde tat verici olarak kullanıldığı biliniyor.

SAĞLIK 25.02.2020, 09:28
MHP'den 'Çin tuzu' önerisi: Yasaklansın!

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), hazır gıdaların yapımına kullanılan ve doyma hissini baskılayarak obeziteye davetiye çıkaran 'Çin tuzu'nun yasaklanması için yasa teklifi verdi.

Hürriyet gazetesinden Aysel Alp’in haberine göre; bu ürünün gıdalarda kullanımının yasaklanması için yasa teklifini MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Hidayet Vahapoğlu ile MHP Konya Milletvekili Esin Kara, Meclis'e sundu.

Monosodyum glutamat'ın (MSG) yasaklanması için Meclis'e yapılan teklifin gerekçesinde şu noktalara değinildi:

"MSG, glutamik asitin tuzudur. Glutamik asit 20 temel amino asitten biridir ama insan vücudunda üretildiği için dışarıdan alınmasına gerek yoktur. Ancak birçok yiyecekte lezzet verme amacıyla kullanılmaktadır. MSG, gıda katkısı olarak E-621 adıyla bilinmektedir. Başta salam, sosis, hamburger, hazır çorbalar, cips, kraker, et suyu tabletleri, köfte harçları, salata sosları olmak üzere pek çok hazır gıdanın üretiminde kullanılmaktadır. MSG, katkılı olduğu yiyecekleri tüketenlerde doyma hissini baskılayarak bireylere daha çok yemek arzusu oluşturmaktadır."

"Leptin direnci, pankreas hasarı ve ani kalp krizine neden oluyor"

"Diğer taraftan bunları yiyenlerin sebze-meyve, balık gibi sağlıklı gıdalardan uzaklaşmaları da birçok sağlık problemine neden olmaktadır. 'Çin tuzu'nun fazla miktarda tüketilmesinin birçok hastalığa sebep olduğu, hem hayvan deneylerinde hem de insanlar üzerinde yapılan araştırmalarla gösterilmiştir. MSG bir çeşit nörotoksindir, yani sinir hücrelerine zarar verir. MSG, doyma hissini yok ettiği için başta obezite olmak üzere beyinde epilepsi, Alzheimer, Parkinson, ALS, öğrenme güçlüğü, baş ağrısı gibi hastalıklara sebep olurken, karaciğerde de yağlanma ve toksik etkilere neden olabilmektedir. Bununla birlikte glikoz tolerans bozukluğu, insülin direnci, leptin direnci, pankreas hasarı, ani kalp krizi, alerjik reaksiyonlara da neden olabilmektedir. MSG'den uzak kalmak toplumumuzun ve gelecek nesillerimizin sağlığı için oldukça önem arz etmektedir. Bebek mamalarında kullanımı yasak olmasına rağmen yetişkinlerin yemeklerini tüketmeleri neticesinde MSG'ye maruz kalan bebeklerde alerjik reaksiyonlar ve lezyonlara sebep olabilmektedir."

Osman Müftüoğlu: "Tokluk hissini engelliyor, açlık hissini tetikliyor"

MHP'nin 'Çin tuzu'na yasak isteğine Osman Müftüoğlu da destek verdi. 

Müftüoğlu, "Alzheimer'dan parkinsona, öğrenme bozukluklarından baş ağrılarına, bulantı, çarpıntı, nefes darlığı, yüz, boyun, ense ve kollarda yanma ile ortaya çıkan nöbetlere, hatta kilo almaya ve şeker hastalığına neden olabileceğini ileri sürüyorlar. Alerjileri tetikleyebileceğini, gözlerde harabiyete yol açabileceğini, insülin direncini hızlandırabileceğini ileri sürenler var. MSG Çin mutfağında, özellikle Çin restoranlarında yaygın tüketilen bir lezzet verici. Zaten başlangıçta Çin lokantasında yemek yiyenlerde ortaya çıkan ağır sağlık sorunlarına yol açması nedeniyle dikkat çekmiş bir madde. MSG 'aklanıncaya kadar uzak durulması gereken bir kimyasal'. Zaten böyle olduğu için de hazır çorba üreticilerinin coğu 'zararsızdır' dedikleri MSG'yi formülasyonlarından çıkardılar. Bize göre aklanana kadar hiçbir yiyecek maddesine konulmaması gereken bir gıda katkısı bu. Ben şahsen içinde MSG bulunan hiçbir ürünü kullanmıyorum. Japon ve Çin lokantaları çok kullanır. Tokluk hissini engelliyor, açlık hissini tetikliyor. Bir ülkenin sağlığı sözkonusu ise yasak talebini doğru buluyorum" diye konuştu.

"Et döner, tavuk döner ve balık ızgarada da kullanılıyor"

Tüketici Dernekleri Federasyonu'nun (TÜDEF) Başkan Vekili ve Gıda-Sağlık Komisyonu Başkanı Sinan Vargı, bu ürünün yasaklanması için 31 yıldır mücadele ettiklerini kaydederek, "Bu nedenle MHP'nin teklifini bizler de destekliyoruz. Lezzet arttırıcı bir madde olan MSG et, balık, tavuk satan bazı restoranlarda bol miktarda kullanılıyor. İnternetten de sipariş veriliyor. 25 kiloluk çuvalı 540 lira. Tüketici bilmeden bu ürünü tüketiyor. 'Çin tuzu' kimyasal olduğu için beyinde alışkanlık yapıyor, bağımlılık yaratıyor. Yalnızca paketlenmiş gidalarda değil, piyasada et döner, tavuk döner, balık ızgara, patates kızartması gibi ürünlerde de tuz gibi ekilerek serbestçe kullanılıyor" ifadelerini kullandı.

Esin Kara: "Birçok ülkede yasaklanıyor"

MHP Konya Milletvekili Esin Kara ise "Çin tuzu birçok ülkede yasaklanıyor. Bu konuda Dünya Sağlık Örgütü'nün açıklamaları var. Gıda terörü, birilerinin daha çok para kazanmasını sağlıyor. Biz de Türkiye'de yasaklanması için yasa teklifi verdik. Bu tuzun yasaklanmasına kamuoyuyla birlikte Sağlık Bakanlığı'nın da destek vereceğine ve harekete geçeceğine inanıyoruz." dedi.

Yorumlar (0)
10
açık