Mentollü sigaralardaki büyük tehlike! Uzmandan uyarılar

Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Burak Civelek, tütün kullanımından dolayı akciğer kanserinin görülme sıklığının arttığını kaydetti. Ankara Bilkent Şehir Hastanesinde görevli Civelek, mentollü ve light sigaraların neden olduğu büyük riskten bahsetti.

SAĞLIK 08.11.2023, 14:28 Hakan Öksüz
Mentollü sigaralardaki büyük tehlike! Uzmandan uyarılar

Sigaranın sağlık üzerindeki olumsuz etkileriyle ilgili pek çok araştırma yapılıyor. Mentollü sigaraların birçok açıdan daha zararlı olduğuna dair yaygın bir kanı var. 

Akciğer kanserinin en sık ölüme yol açan kanser türü olduğuna vurgu yapan Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Burak Civelek, tütün kullanımının etkilerinden söz etti. Ankara Bilkent Şehir Hastanesinde görevli Civelek, "Tütün kullanımı, akciğer kanserine sebep olan etmenler arasında ilk sırada." dedi.

"Kadınlarda görülme sıklığı arttı"

Akciğer kanseri sıklığının, son yıllarda artan tütün kullanımı nedeniyle yüksek seviyelere ulaştığını belirten Civelek, "1920'li yıllarda kadınlardan nadiren akciğer kanseri vakası bildirimi geliyordu. İş ve sosyal yaşamda daha aktif hale gelen kadınlarda sigara kullanımı da arttı. Bu da kansere yakalanma sıklığında artışa yol açtı." ifadelerini kullandı.

"Akciğer kanserinin tipinde değişme görüldü"

Bütün tütün ürünlerinin zararlı olduğunu aktaran Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Burak Civelek, "Meyve aromalı, mentollü ve light sigaralar çıktı. Kanser sıklığı azalmadı. Sadece akciğer kanserinin tipinde değişme görüldü. Tütün kullanımındaki artıştan dolayı akciğerin derinlerinde ortaya çıkan kanser tipi çoğaldı. Bezlerde ortaya çıkan kanser türleri bunlar. Zira akciğer kanserinin 15 alt tipi mevcut." diye konuştu.

"Bu tür sigaralar, hastaların ameliyat şansını düşürüyor"

Light sigara benzeri tütün ürünlerinin şekillerindeki değişikliğin yol açtığı etkilerden bahseden Civelek, "Adenokanser tip kanser daha sıklıkla görülmeye başlandı. Bunlar derinde, bezlerde gelişen bir tür olduğu için daha geç belirti veriyor. Bu da hastaların ameliyat şansını düşürüyor. Akıllı ilaçlar, yoğun tütün ürünü tüketen kişilerde daha az işe yarıyor." ifadelerini kullandı.

Elektronik sigaraların etkisi yıllar sonra ortaya çıkıyor

Sigara dumanını içine çeken bir kişinin 400 değişik kimyasalı akciğerlerine doldurduğunu vurgulayan Civelek, "Elektronik sigaraları zararsız zannetmesinler. Sonuçları uzun dönemde ortaya çıkıyor. 'Dumansız Hava Sahası' sayesinde dünyada ve Türkiye'de hastalık sıklığında azalma mevcut. Pasif içicilik de kansere yakalanma açısında risk taşıyor. Ailesinde kanser öyküsü olanlar, sigara dumanından uzak durmalı." dedi.

Yorumlar (0)