Meğer tarhanayı yanlış pişiriyormuşuz! İşte tarhananın püf noktaları ve faydaları

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden tarhana tam bir şifa deposudur. Tarhana, bağışıklığı güçlendiren, sindirim sistemine fayda sağlayan ve cildi güzelleştiren, adeta her derde deva bir çorbadır. Ancak tarhanayı meğerse yıllardır yanlış pişiriyormuşuz.

SAĞLIK 21.09.2023, 11:02 22.09.2023, 09:27
Meğer tarhanayı yanlış pişiriyormuşuz! İşte tarhananın püf noktaları ve faydaları

Çoğu kişi tarhana çorbası yaparken topaklanmadan şikayetçi oluyor. Topaklanan tarhananın ise lezzeti bozulabilir. Bundan dolayı tarhanayı doğru pişirmek için püf noktalarına dikkat etmek gerekiyor. Tarhana çorbasının faydaları ile pişirmek için püf noktalarını haberimizde derledik.

Tarhana çorbasının faydaları

Tarhana çorbası tam bir vitamin ve şifa deposudur. Bu özelliğiyle bağışıklığı güçlendirir, soğuk algınlığına iyi gelir, bulaşıcı hastalıklardan kişiyi korur. Oldukça doyurucu olan tarhana çorbası doyurucudur ve tok tutar. Formunu koruyan ve diyet yapan kişiler güven ile beslenme listesine tarhana çorbası ekleyebilir.

Tarhana çorbası sindirim sistemini düzenlerken bağırsakların da hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Böylece de mide rahatsızlığı problemlerinin önüne geçebilir. Vücutta biriken toksin ve ödemleri atar. Beyin sağlığını korur. Hafıza problemlerine karşı iyi gelebilir. Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olabilir. Tarhana çorbası vücuttaki mevcut tuzun atılmasını sağlayabilir. Özellikle de diyet yapan kişilere bu nedenle tarhana çorbası iyi gelebilmektedir.

Tarhana çorbası pişirmenin püf noktaları

Tarhana çorbasının yapımı oldukça kolaydır. Fakat bazı püf noktalarında dikkat etmek gerekir. Tarhana çorbası yapmak için önce bir tencereye su konulur ve kaynatılır. Sonra tarhana karıştırılarak yavaş yavaş suya eklenir.

Tarhananın topaklanmaması için bu aşamada sürekli karıştırılması gerekiyor. Ayrıca, tarhananın suya da yavaş yavaş eklenmesi önemlidir.

Tarhana çorbasının daha doyurucu ve lezzetli olması için ise içerisine eklenen bazı malzemeler oldukça önemlidir. Tavuk suyu ya da et suyu gibi protein kaynakları çorbanın lezzetini daha da artırırken aynı zamanda doyurucu özellik de kazandırır.

Ayrıca, tarhananın içine eklenen sebzeler ile çorbanın besleyici değeri de artar. Patates, kereviz ve havuç gibi sebzeler tarhana çorbasının içerisine eklenebilir.

Yorumlar (0)