Maske tavan fiyatı açıklandı

Ticaret Bakanlığı: Cerrahi maskeler, adedi KDV dahil en fazla 1 lira olacak şekilde satışa sunulacak

SAĞLIK 07.05.2020, 12:34 07.05.2020, 15:15
Maske tavan fiyatı açıklandı

Cerrahi maskelerin adedinin en fazla 1 liradan satılabileceğini açıklayan Ticaret Bakanlığı, maskelerin ise yarından itibaren satışa sunulacağını kaydetti.

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadelede normalleşme takviminin açıklandığı 4 Mayıs tarihli kabine toplantısı sonrası alınan kararlar kapsamında, cerrahi maskelerin perakende noktalarında satışının mümkün hale geldiği bildirildi.

Bu kapsamda eczaneler, marketler, tıbbi cihaz satışı yapan medikal firmalar ve elektronik ticaret platformu üzerinden cerrahi maskelerin satışının yapılabileceği bilgisi verilen açıklamada şu şekilde:

"Hedefimiz en yaygın ağ ile vatandaşlarımızın en hızlı ve kolay bir şekilde cerrahi maskeleri temin etmesini sağlamaktır. Cerrahi maskeler, adedi KDV dahil en fazla 1 Türk lirası olacak şekilde tüketicilerimize satışa sunulacaktır. Bu fiyatın üzerindeki satışlar 'fahiş fiyat' olarak değerlendirilecektir.

Bu kapsamda, 8 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla ilk etapta, salgının en yoğun görüldüğü İstanbul'da, akabinde büyük şehirlerden başlamak üzere hızlı bir şekilde diğer illerdeki marketlerde de cerrahi maskelerin satışı yapılabilecektir.

Cerrahi maskeler ilk etapta standart 50'li paketler halinde satışa sunulacak olup, önümüzdeki haftadan itibaren maskelerin 10'lu standart paketler halinde de satışa sunulması çalışmaları devam etmektedir." 

Yorumlar (0)
17
hafif yağmur