Maske için kritik uyarı: Sakın yıkayıp yeniden kullanmayın!

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydam, "Maskesini yıkayıp kullanan vatandaşlarımızın toplum sağlığına vereceği zararın düşüncesi bile bizlere çok ürkütücü geliyor." açıklamasını yaptı.

SAĞLIK 20.05.2020, 11:38
Maske için kritik uyarı: Sakın yıkayıp yeniden kullanmayın!

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydam, vatandaşların maskelerini yıkayarak yeniden kullandıklarına tanıklık ettiklerine dikkat çekti. 

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Saydam, maskelerin yıkanıp yeniden kullanılmasının doğru olmadığını vurgulayarak, "Ayrıca kullanılan maskelerin tıbbi atık olduğu unutulmamalı ve bir poşete koyulup ağzı bağlandıktan sonra 72 saat bekleyip, evsel atık olunca çöp kutusuna atılmalıdır." dedi. 

"Sağlık otoritesinin dışındaki kirli bilgilere inanmayın"

Maskenin hasar görmesi ya da sıvı ile temas etmesi durumunda hemen değiştirilmesi gerektiğini belirten Saydam, şu ifadeleri kullandı:

"Kutu ile maske alamayan vatandaşlarımız için beşli onlu paketler halinde satışın serbest bırakılması gerektiğini düşünüyoruz. Toplum sağlığının korunması için bu düzenleme mutlaka yapılmalıdır. Maskesini yıkayıp kullanan vatandaşlarımızın toplum sağlığına vereceği zararın düşüncesi bile bizlere çok ürkütücü geliyor. Vatandaşlarımızın sağlık otoritesinin dışındaki kirli bilgilere inanmaması gerektiğinin altını bir kez daha önemle çizmek istiyoruz."

"Eczacılık mesleğini itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar"

Saydam, eczanelerde maske satışında bir lira tavanının geçildiğine yönelik bazı iddiaların eczacıları üzdüğünü hatırlatarak, şunları söyledi:

"Dünya ile birlikte ülkemizin de yaşadığı bu zorlu süreçte eczacılık hizmetinin yanında ücretsiz kamu hizmeti de veren eczacılara anlamsız bir şekilde çeşitli ithamlarda bulunuluyor, vatandaşa 7 gün 24 saat hizmet veren ve virüsle mücadelede ön cephede yer alan eczacılara sosyal medyadan sonra şimdi de bazı basın yayın organlarında asılsız iftiralar atılarak eczacılık mesleğini itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Eczacılarımıza yönelik itibarsızlaştırma çabalarını şiddetle kınıyor, kendilerini basın meslek ilkeleri gereği sorumlu ve bilinçli habercilik yapmaya davet ediyoruz."

Yorumlar (0)
22
açık