Makyaj yaparken göz sağlığına dikkat edin

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şermin Ünal İpçioğlu, yanlış ve bilinçsiz kozmetik ürün kullanmanın ve makyajda hijyene dikkat etmemenin göz sağlığı açısından büyük risk oluşturduğunu açıkladı.

SAĞLIK 21.06.2024, 17:28 21.06.2024, 17:30 Buse Önder
Makyaj yaparken göz sağlığına dikkat edin

Medicana Bursa Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şermin Ünal İpçioğlu, kozmetik ürün kullanımında pek çok hata yapıldığını ve bunlardan birinin de makyaj malzemelerinin başkalarıyla paylaşılması olduğunu söyledi. “Göz enfeksiyonu geçirmekte olan bir kişiye makyaj malzemenizi verirseniz, gözünüz enfeksiyon kapabilir” diyen Op. Dr. İpçioğlu, mağazalarda veya ortak kullanım alanlarında bulunan deneme ürünlerinin de göz sağlığını tehdit edebildiğini vurguladı.

Makyaj malzemelerinin hepsinde bakteri ürediği kanıtlanmıştır

Her kozmetik ürünü gibi makyaj malzemelerinin de belirli bir kullanım süresi olduğuna dikkat çeken Op. Dr. İpçioğlu, makyaj malzemelerinin açıldıktan sonra belli bir süre içinde kullanılması gerektiğini hatırlattı. Bu sürenin genel olarak 3 ya da 4 ay olarak kabul edilmekle birlikte, makyaj malzemesinin özelliğine göre süre değişebildiğini anlatan Op. Dr. İpçioğlu, kullanım süresi dolan malzemenin bitmese bile atılması gerektiğini belirtti. Op. Dr. İpçioğlu, “Çünkü süresinden daha fazla kullanılan makyaj malzemelerinin hemen hemen hepsinde bakteri ürediği kanıtlanmıştır” şeklinde konuştu.

Göz kapağında arpacık gibi enfeksiyonlar gelişebilir

Makyaj malzemelerinde bulunan etkin ve koruyucu maddelerin alerjik bünyesi olan kişilerde göz alerjisine neden olabileceğini vurgulayan Op. Dr. İpçioğlu, alerjik bir bünyesi olanların ve birden çok kozmetik ürünü alanların bunları sırayla denemesi gerektiğini dile getirdi. Alerji yapmadığına emin olunan ürünlerin kullanmaya devam etmesi gerektiğini kaydeden Op. Dr. İpçioğlu, kirpik diplerinde göz sınırlarını belirgin hale getirmek için eyeliner veya göz kalemi kullanırken, kirpiklerin göze yakın olan iç kısmına değil, dışına sürmeye dikkat etmek gerektiğini vurguladı. Çünkü kirpiklerin göze yakın olan iç kenarlarında gözyaşına katkıda bulunan Meibomean yağ bezleri bulunduğunu aktaran Op. Dr. İpçioğlu, bu bezlerin makyaj yapılırken tıkanırsa gözyaşı kalitesizleşerek gözde batma, yanma, kızarma gibi rahatsızlıklara sebep olabildiğini vurguladı. “Hatta göz kapağında arpacık gibi enfeksiyonlar gelişebilir. Rimel, kalem, far gibi göz makyajı ürünlerini uygularken, uygulama yönü gözden dışarıya (uzağa) doğru olmalıdır” diyen Op. Dr. İpçioğlu, böylece ürünleri sürmek için kullanılan fırça, kalem gibi araçların saydam tabakaya (kornea) batma ihtimalinin azalacağını söyledi. Op. Dr. İpçioğlu, “Makyaj yaparken bir ürün gözünüze batarsa önce bol suyla yıkamalı, gözde rahatsızlık devam ederse göz hekimine danışılmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)