Kurbanlık seçerken bunlara dikkat! Tüberküloz ve şap hastalığının belirtileri

Kurban Bayramı yaklaşırken vatandaşların kurban pazarlığı sürüyor. Bayram öncesi son günlere girilmişken Veteriner Hekim Engin Hastaoğlu'ndan uyarılar geldi. Kurbanlık seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Tüberküloz ve şap hastalığı nasıl belirtiler gösterir? Detaylar haberde...

SAĞLIK 12.06.2024, 16:20 12.06.2024, 16:34 Hakan Öksüz
Kurbanlık seçerken bunlara dikkat! Tüberküloz ve şap hastalığının belirtileri

16-19 Haziran'daki Kurban Bayramı öncesinde vatandaşların kurbanlık seçimi devam ediyor. Bayrama az bir süre kala Veteriner Hekim Engin Hastaoğlu'ndan kurbanlık seçimi hakkında tavsiyeler geldi. Hayvanın sağlığının ve yaşının önemli olduğunu vurgulayan Engin Hastaoğlu, dikkat edilmesi gereken hususları sıraladı.

Tüberküloz ve şap gibi hastalıklara dikkat!

Kurbanlık hayvanlardan bulaşabilecek tüberküloz ve şap gibi hastalıklara dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Hastaoğlu, "Viral bir hastalık olan şapın etkeni apro virüstür, Türkiye'de 7 değişik sero tipine sahip olduğu tespit edilmiştir. Tarım Bakanlığı bununla ilgili sürekli uyarılarda bulunuyor. Bununla birlikte hayvan hareketlerinin hızlandığı şu günlerde bulaşıcı oranı şiddeti arttı. Hastalığı karakterize eden belirti ise ateş. Öte yandan tüberküloz, mikrobiyal bir hastalık. Sindirim ve solunum yoluyla bulaşabiliyor. Buna halk arasında verem de deniyor." ifadelerini kullandı. 

Şap hastalığının belirtileri

Tüberküloz ve şap hastalığının belirtilerinden bahseden Veteriner Hekim Engin Hastaoğlu, "Canlı hayvan muayenesinde şap hastalığının belirtileri daha rahat saptanıyor. Hayvanlarda yüksek ateş, ciddi kilo kaybı, tırnak ve ağız bölgesinde oluşan beyaz renkte veziküllerle kendisini gösteriyor. Hastalığın ilerleyen aşamalarında ağız bölgesinde mukozalarda soyulma görülür. Bu hastalığa sahip hayvan, kurbanlık olarak seçilmişse baş ve tırnak bölgeleri imha edilmeli. Şayet hastalık nedeniyle zayıflayan hayvanda başka bir enfeksiyon daha varsa hayvan imha edilir. Böyle belirtiler gösteren hayvanın etinin tüketimi uygun değil." dedi.

Tüberküloz hastalığının belirtileri

Canlı hayvan muayenelerinde tüberküloz hastalığını tespit etmenin son derece zor olduğunu kaydeden Engin Hastaoğlu, "Çünkü uzun soluklu ve kronik bir hastalık. Çoğunlukla karkas et ile beraber bulgularına rastlanır. Göğüs boşluğu ile akciğerde, karaciğerde ve diğer organlarda tüberküllere rastlanabilir. Hastalığın ileri aşamalarında lenf yumrularında şişkinlik ve renk değişikliği görülebilir. Hastalık, vücudun belli bir bölgesindeyse, kan dolaşımı ile vücudun diğer kısımlarına yayılmadıysa ve hayvanın besi durumu iyiyse iç organlar imha edilmelidir. Böyle bir durumda hayvanın eti, kavurma olarak tüketilmeli. Ancak vücudun her yerine yayılmışsa gövde imha edilmeli. Böyle bir hayvanın eti, tüketime uygun değil. Zaten bunun tespiti durumunda bakanlık, tazminat ödüyor üreticilere." değerlendirmelerinde bulunmalı.

Kurbanlık seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Kurbanlık seçerken dikkat edilmesi gereken hususları sıralayan Veteriner Hekim Engin Hastaoğlu, "Hayvanın sağlık ve besi durumu yerinde olmalı. Tüm uzuvları tam olmalı. Kulak ve kuyrukta eksik olmamalı. Kurbanlık küçükbaşlar 1 yaş, büyükbaşlar ise 2 yaş ve üzerinde olmalı. Hayvanın tüyleri parlak olmalı. Kurbanlık seçilen hayvan diri ve canlı görülmeli, vücut boşluklarına akıntı olmamalı. Öte yandan yaralanma ve kanamanın olmadığına da dikkat etmelisiniz. Solunumu, ateşi ve diğer hayati bulguları da çok önemli." dedi.

Yorumlar (0)