Kurban eti tüketecekler dikkat! Sağlık Bakanı Koca’dan kritik uyarı

Kurban etini bir gün dinlendirdikten sonra tüketmenin sağlık için daha faydalı olduğunu kaydeden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Etin yanında sebze, salata, yoğurt, tam taneli ürünleri ihmal etmezsek dengeli beslenmeyi sağlamış oluruz” dedi.

SAĞLIK 15.06.2024, 20:01 Şeyda Gül
Kurban eti tüketecekler dikkat! Sağlık Bakanı Koca’dan kritik uyarı

Kurban Bayramı’nın arifesinde sosyal medya hesabından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kurban Bayramı'nda et tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi. Paylaşımında, Uzman Diyetisyen Hümeyra Arslan'ın,kurban eti tüketimiyle ilgili bilgilendirmelerinin olduğu videoya yer veren Bakan Koca, “Kurban etini bir gün dinlendirdikten sonra tüketmek sağlık için daha faydalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Yüksek kolesterolü olanların sakatat tüketiminden kaçınması önemlidir

Etin yanında sebze, salata, yoğurt, tam taneli ürünleri ihmal etmezsek dengeli beslenmeyi sağlamış olacaklarını ifade eden Bakan Koca, özellikle yüksek kolesterolü olan ve kalp hastalığı riski taşıyanların kırmızı et tüketimini haftada iki günle sınırlandırmasının oldukça önemli olduğunu vurguladı. Bakan Koca, “Sakatat tüketiminden kaçınması önemlidir” ifadelerini kullandı.

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="tr" dir="ltr">Kurban Bayramında et tüketiminde nelere dikkat edilmeli? Kurban etini bir gün dinlendirdikten sonra tüketmek sağlık için daha faydalıdır. Etin yanında sebze, salata, yoğurt, tam taneli ürünleri ihmal etmezsek dengeli beslenmeyi sağlamış oluruz. Özellikle, yüksek kolesterolü olan… <a href="https://t.co/IlzXEGr4LI">pic.twitter.com/IlzXEGr4LI</a></p>&mdash; Dr. Fahrettin Koca (@drfahrettinkoca) <a href="https://twitter.com/drfahrettinkoca/status/1801991754876387685?ref_src=twsrc%5Etfw">June 15, 2024</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

Yorumlar (0)