Koronavirüs salgınında oruca dikkat! İşte Ramazan ayında alınacak tedbirler

Sağlık Bakanlığı, Ramazan ayında oruç tutmayı düşünen yeni tip koronavirüs (Covid-19) hastaları, 65 yaş ve üstü ya da kronik hastalığa sahip olan kişilerin hekimlerine danışarak karar vermesi gerektiğini söyledi. 

SAĞLIK 24.04.2020, 10:03 24.04.2020, 13:34
Koronavirüs salgınında oruca dikkat! İşte Ramazan ayında alınacak tedbirler

Sağlık Bakanlığı, Ramazan ayında yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını kapsamında alınması gereken tedbirlere ilişkin açıklamada bulundu. 

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, sağlıklı insanların istemeleri durumunda oruç tutabileceği kaydedilerek, "Oruç tutmayı düşünen COVID-19 hastaları, 65 yaş üstü veya kronik hastalığı olanlar hekimlerine danışarak karar vermeli." denildi.

Açıklamada, ayrıca şu maddeler tek tek sıralandı:

"Yardımlar kapıdan teslim edilmeli"

"Gerçek ve tüzel kişiler tarafından iftar çadırları ve iftar organizasyonları gerçekleştirilmemeli. Bunlar yerine önceden hijyen kurallarına uygun olarak paketlenmiş gıdalar, porsiyon yemekler evlere dağıtılabilir. Bu dağıtımın organizasyonunda sosyal mesafe ve hijyen kuralları ön planda tutulmalı."

"Dağıtımda görev alacak kişiler el hijyeni, maskenin doğru kullanımı ve sosyal mesafe konularında önceden bilgilendirilmeli ve bu kişilerin kullanacakları maske, el antiseptiği gibi malzemeler sağlanmalı. Bu kişiler, ellerini sık sık su ve sabunla yıkamalı ya da alkol bazlı el antiseptiği ile temizlemeli. Ateş, öksürük, nefes darlığı olanlar yardım çalışmalarına alınmamalı."

"Dağıtım görevlileri yardımları, hane içine girmeden kapıdan teslim etmeli."

"Evde kalabalık iftar yemeklerinden uzak durulmalı"

"Salgın devam ettiği müddetçe sosyal izolasyon kuralı çerçevesinde başkalarıyla temastan kaçınmalı, bu doğrultuda akraba, komşu ve dostlarla beraber evde iftar yemekleri düzenlenmemeli."

"İbadetler evde yapılmalı"

"Çok sayıda insanın bir araya gelmesi ve sosyal mesafenin korunamaması nedeniyle ramazanda yapılan etkinlikler, eğlence ile fuar ve çarşı faaliyetleri ile türbe ziyaretleri yapılmamalı. Bu konuda televizyon ve sosyal medya desteğiyle faaliyetler yapılmalı."

"Camiler kapalı olduğu için teravih namazları, mukabeleler ve dualar gibi ibadetleri herkes kendi evinde yapmalı. Bu faaliyetler için televizyon, radyo, dijital ve sosyal medya gibi platformları kullanarak sanal alternatifler oluşturulabilir. Ev, apartman, bahçe, site ya da mahalle gibi yerlerde toplu ibadetler yapılmamalı."

"İbadetler sırasında kullanılan seccade, tespih gibi malzemeler kişiselleştirilmeli ve herkes kendisine ait malzemeyi kullanmalı."

"Ekmek ve pide sıralarında maske takılmalı"

"Ramazan ayı boyunca yapılacak zekat, sadaka, fitre, bağış gibi her türlü ayni ve nakdi yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması esnasında maske takılmalı ve sosyal mesafe kuralına uyulmalı."

"Evden çıkmanın zorunlu olduğu durumlarda kişilerle temasta en az 1 metrelik sosyal mesafe korunmalı, maskeler uygun şekilde kullanılmalı, tokalaşmadan kaçınılmalı, uzaktan selamlama yapılmalı."

"Ekmek ve pide sıralarında maske takılmalı ve en az 1 metre aralıkla durulmalı." 

Yorumlar (0)
13
açık