Koronavirüs kitine ilişkin yeni açıklama: Büyük avantaj sağlıyor!

Ulusal Viroloji Laboratuvarı Sorumlusu Doç. Dr. Gülay Korukluoğlu, koronavirüs için geliştirilen yerli tanı kitine ilişkin yaptığı açıklamada, "Bizim yerli kitimizin yerli kaynaklar ile üretilmiş olması bize çok büyük avantajlar sağlıyor.

SAĞLIK 17.02.2020, 13:22
Koronavirüs kitine ilişkin yeni açıklama: Büyük avantaj sağlıyor!

Sağlık Bakanlığı, Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılan koronavirüs salgını için geliştirilen yerli tanı kitine ilişkin laboratuvar görüntülerini yayınladı. Söz konusu görüntülerde yerli tanı kitine ilişkin uygulama ayrıntılarına yer verildi. 

Ulusal Viroloji Laboratuvarı Sorumlusu Doç. Dr. Gülay Korukluoğlu, "Bizim yerli kitimizin yerli kaynaklar ile üretilmiş olması bize çok büyük avantajlar sağlıyor." ifadesini kullandı. 

Korukluoğlu, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve dünyadaki bazı merkezlerin koronavirüs salgınına ilişkin bazı spesifik testleri tasarlayarak yayımladığını ve bunların Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) literatüründe bulunduğunu kaydetti. 

Yerli tanı kitinin ortaya çıkışına ilişkin açıklamada bulunan Korukluoğlu, "Biz de bu kaynakları izleyerek laboratuvarımızda hâlihazırda mevcut olan 'Pan Koronavirüs PCR' dediğimiz yöntemi kullanmak ile beraber acaba Covid-19'a yönelik gerçek zamanlı PCR testini uygulamaya sokabilir miyiz diye araştırdık ve bu konuyla ilgili merkezlerle temasa geçerek bu testte kullanılacak önemli bir bileşen olan primer probların siparişini verdik." ifadelerini kullandı.

"Gerçek zamanlı bir kitin optimizasyon çalışmalarını yaptık"

Korukluoğlu, sürece ilişkin bilgi vererek, "Daha sonra yine yerli üretim bir enzim ile beraber bu primerler geldikten sonra yerli kaynaklarımız kullanılarak gerçek zamanlı bir kitin optimizasyon çalışmalarını yaptık. İlk optimizasyon çalışmalarında kullanılmak üzere yine laboratuvarımız tarafından uluslararası merkezlerden pozitif kontroller de talep edildi ve böylece yeni tanımlanacak olan bir ajanın ülkemizde tanı kapasitesini oluşturmaya yönelik adımları attık." diye konuştu.

"Yaklaşık 90 dakika sürmekte"

İlk sonuçların yüz güldürücü olduğunu aktaran Korukluoğlu, "Süreç içerisinde artık daha öncesinden kullandığımız testten sonra bu yerli üretim kitin geliştirilerek laboratuvarımızda rutin uygulamaya koyduk. Şu anda bu geliştirmiş olduğumuz kitte şüpheli gönderilen olası vaka tanımına uygun örneklerin analizi yapılmakta. Örnek geldikten sonra örneğin bir hazırlanma süreci vardır. Daha sonra PCR dediğimiz moleküler testin kendisi yaklaşık 90 dakika sürmekte." açıklamasını yaptı. 

"Hemen istediğimiz günün ertesi günü bize ulaştırılabiliyor"

Korukluoğlu, tanı kitinin yerli kaynaklar ile üretilmiş olmasının kendilerine çok büyük avantajlar getirdiğini vurgulayarak, "Bundan önceki dönemlerde bir malzemeyi genelde yurt dışından sipariş edip onun getirilme süresi 1-1,5 ayı bulabiliyordu, en acil durumlarda bile. Ama bu yerli test sistemi sayesinde üretim merkezinden İstanbul'dan destek aldığımız zaman hemen istediğimiz günün ertesi günü bize ulaştırılabiliyor. En önemli avantajlarından bir tanesi bu." dedi.

"Testler oldukça uygun fiyatlara mal edilebiliyor"

İkinci avantajı da kaynak israfının önlenmesi ve testlerin oldukça uygun fiyatlara mal edilmesi olarak açıklayan Korukluoğlu, "Bu da ülkemiz kaynaklarının israf edilmeden kullanılmasını sağlıyor. Bir de kiti kendimiz burada çalışmalarla çeşitli modifikasyonlar yaparak, çeşitli versiyonlar yaparak sürekli geliştirebiliyoruz. İlk başta mesela 90 dakika olabilecek sistem elimizdeki kontrolleri kullanarak ya da DSÖ'den gönderilen pozitif kontrolleri uyarlanarak daha kısa sürede çalışmamıza imkân veriyor. Hatta bugün onun bir denemesini kurduk ve başarılı sonuçlar aldık. Şimdi biraz daha kısa süren bir protokole geçiş yapacağız. Ama bu tabii ki asla testin kalitesinden ödün vermeden son derece güvenilir bir şekilde gerçekleştiriliyor." şeklinde konuştu. 

"Sonuçların hepsi negatif"

Ulusal Viroloji Laboratuvarı Sorumlusu Doç. Dr. Gülay Korukluoğlu, Çin'in Vuhan kentinden Ankara'ya getirilmelerinin ardından 14 gün boyunca karantina altına alınan ve geçtiğimiz günlerde tahliye edilen 61 kişiye ilişkin son örneklerin dün geldiğini ve hepsinin negatif sonuçlandığını da ekledi. 
 

Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu