Koronavirüs kedilerden bulaşır mı?

Koronavirüs bulaştırma korkusuyla evcil hayvanların sokağa atıldığını hatırlatan Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, "Kediler de dahil evcil hayvanlardaki Koronavirüsler genellikle insana bulaşmamaktadır." dedi.

SAĞLIK 04.02.2020, 12:32 04.02.2020, 13:08
Koronavirüs kedilerden bulaşır mı?

Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, kediler de dahil evcil hayvanlardaki Koronavirüslerin genellikle insana bulaşmadığını söyledi.

İstanbul Veteriner Hekimler Odası açıklamasında, Çin'de 300'den fazla ölüme neden olan Koronavirüs salgınına  ilişkin özellikle sosyal medyada yapılan çok sayıda paylaşımın kafaları karıştırdığı vurgulandı.

Bu görüşlerin birçoğunun somut verilere dayanmadığı belirtilen açıklamada, son günlerde kedilerden insanlara Koronavirüs bulaştığı iddialarının dolaştığı ifade edildi.

"Evcil hayvanlardaki koronavirüsler genellikle insana bulaşmamaktadır"

Bu tür paylaşımların evcil hayvanların sokağa atılmasına yol açtığını belirten Prof. Dr. Yılmaz, "Koronavirüsler, Koronaviridae ailesinde yer alan RNA'lı virüslerdir. Genetik değişime yatkındırlar. Bu virüsler, hayvanlarda birçok türde ve insanlarda infeksiyonlara neden olmaktadır. Her hayvan türüne ve insana (yarasa, feline, bovine, avian, human vb.) özgü Koronavirüs mevcuttur. Bunlar genetik değişim sonucu bir türden diğerine adaptasyon yeteneği kazanarak, infeksiyon oluşturma yeteneği kazanabilirler. Örneğin yarasadaki SARS-Koronavirüsler değişime uğrayarak (yeni tip SARS-Koronavirüs) insanlarda infeksiyon oluşturabilir. Çin'de şu anda yaşanan salgın bu duruma örnektir. Günümüzde hayvanlardan insanlara geçebilen Koronavirüsler SARS ve MERS Koronavirüslerdir. SARS-Koronavirüs çivetlerden ve yarasalardan, MERS-Koronavirus ise develerden bulaşabilmektedir. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı'nda sığır, kedi ve kuş Koronavirüsleriyle soyağacı (filogenetik) çalışmaları yapılmış ve bu virüslerin genetik olarak insan Koronavirüslerından farklı olduğu görülmüştür. Mevcut verilere göre, kediler de dahil evcil hayvanlardaki Koronavirüsler genellikle insana bulaşmamaktadır." dedi.

Ölü sayısı artıyor!

NHC'den (Ulusal Sağlık Komisyonu) yapılan açıklamaya göre, Çin genelinde etkili olan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınında ölü sayısı 425’e yükselirken, 2 bin 788’inin durumu ciddi olmak üzere enfekte kişi sayısı 20 bin 438’e ulaştı.

Son 24 saatte 64 ölüm

Ulusal Sağlık Komisyonu (NHC), ayrıca Çin'de yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgını sebebiyle son 24 saatte 64 kişinin hayatını kaybettiğini, yeni tespit edilen vaka sayısının 3 bin 235 olduğunu duyurdu.

Yorumlar (0)
18
kapalı