Koronavirüs hangi ürünlerin üzerinde daha uzun süre yaşayabiliyor?

İngiltere Gıda Standartları Ajansı, bazı ürünlerin ve ürün ambalajlarının üzerine bulaşan koronavirüsün ne kadar hayatta kalabildiğini anlamak için bir çalışma yürüttü. Koronavirüsün hangi ürünlerde daha uzun süre hayatta kalabildiği ve hangi ürünlerde dakikalar içinde öldüğü belirlendi. İşte detaylar...

SAĞLIK 02.12.2022, 18:09 02.12.2022, 18:19 Hakan Öksüz
Koronavirüs hangi ürünlerin üzerinde daha uzun süre yaşayabiliyor?

Koronavirüs ile ilgili bir araştırma yürüten İngiltere Gıda Standartları Ajansı (FSA), ilginç sonuçlara ulaştı. Yapılan çalışmaların sonucunda koronavirüsün, gıda ürünlerinde günlerce hayatta alabildiği belirlendi. Gıda ambalajlarında da benzer şekilde hayata tutunan Kovid-19'un, buradan insanlara bulaşma ihtimalinin düşük olduğu kaydedildi.

Pişirmeden tüketilen gıdalar seçildi

Söz konusu araştırma için bazı gıdaların ve ambalajların yüzeylerine bilinçli şekilde SARS-CoV-2 virüsü enjekte edildi. Virüs bulaştırılan gıdalar, süpermarket reyonlarında açık şekilde satılan ve yıkanması güç ürünlerden seçildi. Bu gıdaların, "pişirmeden tüketilen" ürünler olduğu vurgulandı.

Ürünler seçildikten sonra virüs bulaştırma aşamasına geçildi. Ürünlerin ve ambalajların yüzeylerine bulaştırılan virüslerin büyük kısmı, ilk 24 saat içinde öldü. Bazı virüslerin ise birkaç gün boyunca hayatta kaldığı tespit edildi. 

Virüs, hangi ürünlerde daha çok hayatta kalabildi?

Araştırmaya dair açıklamada bulunan FSA, "Peynir ile jambon gibi protein ve doymuş yağ oranı yüksek gıdalarda virüsün en az bir hafta boyunca yaşayabildiği görüldü. Elma ve zeytin gibi gıdalarda ise bu durumun tersi yaşandı. Bu ürünlerin içeriğindeki biyoaktif kimyasallardan dolayı virüs, sadece birkaç dakika hayatta kalabildi. Çikolata ve hamur işi gibi ürünlerde ise bu süre birkaç saate çıktı." ifadelerine yer verdi.

"Yine de bulaşma ihtimali düşük"

Gıda ile gıda ambalajlarına yerleşen virüsün, uygun koşullarda ciddi bir süre hayatta kalabileceği belirtildi. Söz konusu araştırma için virüslerin yapay yolla bulaştırıldığı hatırlatıldı. Dolayısıyla virüsün doğal yollardan bulaşarak gıdalarda uzun süre hayatta kalma ve bu yolla bulaşma olasılığının düşük olduğuna işaret edildi.

Yorumlar (0)