Koronavirüs biyolojik silah olabilir mi? Uzmanlar açıkladı...

Çeşitli komplo teorisyenlerine göre, koronavirüs, Çin'i çökertmek amacıyla biyolojik silah olarak laboratuvar ortamında üretildi. Fakat uzmanlara göre, bu iddialar gerçeği yansıtmıyor.

SAĞLIK 03.02.2020, 10:19
Koronavirüs biyolojik silah olabilir mi? Uzmanlar açıkladı...

Yeni koronavirüs için, başta sosyal medya platformları olmak üzere çeşitli platformlarda komplo teorileri üretiliyor. İddialara göre, Çin'de daha önceleri ortaya çıkan SARS ve MERS virüsleri gibi Koronavirüs de, Çin ve Asya ülkelerini çökertebilmek için laboratuvar ortamında üretildi. Ancak enfeksiyon hastalıkları ve virüsler üzerine çalışan Türkiye'deki uzmanlar, bu iddiaların gerçek olmadığını savunuyor.

Milliyet'ten Mert İnan'ın haberinde bilim insanları koronavirüs hakkında merak edilenleri yanıtladı. İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Eraksoy,  "Bu iddialar kanıtlanmış değil ancak her hastalık döneminde ortaya atılıyor. Corona virüs hayvan kökenli. Hayvan kökenli bir virüsün insana bulaşmasını, ardından hastalık oluşturmasını sağlayacaksınız, bu da yetmeyecek insandan insana geçmesini ayarlayacaksınız. Laboratuvarda bunu yapacak bir teknoloji ve gelişmişliğe sahip ülke ve ispatı varsa ortaya konulsun. Virüsler için her şeyi düşünebilirsiniz ancak pratikte henüz böyle bir çalışmayı hayata geçirecek teknoloji ve bilimsel yeterliliğe sahip ülke olmadığını biliyoruz. Hastalığın ölüm oranı yüzde 2 seviyesinde. Yani virüs bulaşan 100 kişiden sadece 2'si yaşamını kaybediyor. Ölüm oranı ve hızı, SARS, MERS ve kuş gribinden daha az. Ancak asıl sorun sosyal medya üzerinden yaratılan algı. Sanki tüm Çin halkı virüslü, Corona virüs bulaşan herkes ölecek şeklinde bir korku ortamı yaratıldı. Çin ise gayet soğukkanlı. Hastalığın tanısı konuldu ve önlem aldılar" ifadelerini kullandı.


"Laboratuvarda virüs üretebilen biri dünyanın en zengin insanı haline gelir"
Hacettepe Çocuk Hastanesi Enfeksiyon Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise, "Yüzde 2 ölüm oranında seyreden bir virüs ile dünya nüfusunu ne kadar azaltabilirsiniz. Laboratuvarda canlı virüs üretme teknolojisine sahip biri, tüm genetik hastalıkları tedavi edecek güce erişir. Böyle bir durumda o kişi tanrılaşıp, dünyanın en zengin insanı haline gelir. Laboratuvarda canlı bir virüs üretecek, bu virüsün genlerini değiştirecek ve hayvandan insana bulaşmasını sağlayacaksınız. Bunu yapmak klavye başında tweet atmak kadar kolay sanılıyor. Bir de son zamanlarda Suriyeli mülteciler nedeniyle hastalıklarda artış olduğu yönünde görüşler var. Suriyeliler ‘in büyük kısmı kontrol altında. Suriyeli çocuklar, Türk çocuklarındaki aşı şemasından faydalanıyor. Asıl sorun İran ve Irak sınırından kaçak yollarla Türkiye'ye giren Afgan, Pakistanlı ve Iraklı mülteciler ile kaçak Afrikalılardan kaynaklanıyor. Bu gruptakilerin kaydı yok ve sağlık durumları bilinmiyor. Kaçak göçmenler de bulaşıcı hastalıkların artışına yol açabiliyor. Yüzbinlerce Afgan, Pakistanlı, Iraklı ve Afrikalı mülteciye düzenli bir program uygulanamıyor. Bu kaçaklar florayı bozmasalar da hastalıkları taşıyorlar. Bu gruptaki mülteciler için önlemler alınmalı ve gidişat durdurulmalı" dedi.

"Her salgında yeni şehir efsaneleri ortaya çıkıyor"
Avrupa Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Üyesi Prof. Dr. Önder Ergonal , "Laboratuvarda üretildiği iddia edilen virüs ile herhangi bir doğal ortamda ortaya çıkan virüs arasında fark var mıdır? Şeklindeki yorumları duyuyoruz. Böyle bir fark söz konusu olamaz. Corona virüsün laboratuvarda üretilmesi gibi bir durum söz konusu değil. Bu tür komplolar nedense bizim ülkemizde konuşuluyor. Her virüs salgın döneminde şehir efsaneleri ortaya atılıyor. Yeni Koronavirüsün biyolojik silah olduğuna dair dedikodu üretenler belge ve bilgilerini ortaya koysunlar" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu