Korkutan salgın açıklaması: "Hazır değiliz"

Antonio Guterres, koronavirüs salgınından gereken derslerin alınması gerektiğinin altını çizerek, "Bir sonraki salgın geldiği zaman çok daha iyisini yapmalıyız. Fakat bir sonraki salgın için hazır değiliz." ifadesini kullandı.

SAĞLIK 28.12.2023, 01:34
Korkutan salgın açıklaması: "Hazır değiliz"

BM (Birleşmiş Milletler) Genel Sekreteri Guterres, 'Uluslararası Salgına Hazırlık Günü' sebebiyle yazılı açıklamada bulundu. 

Koronavirüse artık uluslararası sağlık alanında aynı aciliyetle yaklaşılmadığını fakat yıkıcı etkilerinin halihazırda devam ettiğini kaydeden Antonio Guterres, salgının ekonomik etkilerinin de devam ettiğini dile getirdi.

BM Genel Sekreteri, pek çok sağlık sisteminin ciddi zorluklara karşı mücadele verdiğini ve gelişmekte olan ülkelerde çok sayıda insanın aşıya ulaşımının olmadığını belirtti. 

"Bir sonraki salgın geldiği zaman çok daha iyisini yapmalıyız. Fakat bir sonraki salgın için hazır değiliz." sözlerini sarf eden Antonio Guterres, koronavirüs salgınından gerekli derslerin alınması ve bu doğrultuda hareket edilmesi gerektiğini kaydetti.

BM Genel Sekreteri, dünyanın evrensel sağlık güvencesinin inşası, sağlık sistemlerinin kuvvetlendirilmesi ve virüslerin denetimi için iş birliği içerisinde hareket etmesi gerektiğine dikkat çekerek, zengin ülkelerin tedavileri ve kaynakları kontrol etme ve istifleme eğilimini derhal bırakması gerektiğinin altını çizdi.27 Aralık 2020'de kabul edilmişti

BM Genel Kurulu, 27 Aralık 2020 tarihinde, koronavirüs salgınından ders çıkarmak ve gelecekte yaşanabilecek salgınlara karşı hazırlıklı olmak için bir karar kabul etmişti.

Bahse konu karar uyarınca, 27 Aralık tarihi 'Uluslararası Salgına Hazırlık Günü' ilan edilmişti.

Yorumlar (0)