Koku duyusu ile depresyon arasında ilişki var mı?

Yaşlılarda koku alma duyusundaki azalma ile depresyon arasındaki ilişkinin incelendiği araştırmada ilginç sonuçlar ortaya konuldu. Koku alma duyusu zayıflamasının, Parkinson ile Alzheimer benzeri nörodejeneratif hastalıklar için erken uyarı işareti olarak görülebileceği kaydedildi.

SAĞLIK 04.07.2023, 14:24 05.07.2023, 12:15 Hakan Öksüz
Koku duyusu ile depresyon arasında ilişki var mı?

"The Journals of Gerontology" adlı bilim dergisinde yayımlanan bir araştırmada, koku alma duyusundaki azalma ile yaşlılarda depresyon gelişme tehlikesi arasındaki ilişki irdelendi. 8 yıl boyunca süren araştırma için 70-73 yaş aralığındaki en az 2 bin 100 sağlıklı kişi takibe alındı.

Araştırma kapsamında katılımcılarla her 6 ayda bir telefonla ve her sene 1 kez yüz yüze görüşme yapıldı. İlk ölçümde katılımcıların yüzde 48'inde koku alma duyusunun normal değerlerde olduğu saptandı. Her 100 katılımcıdan 28'inde koku alma duyusunda azalma, 24'ünde ise ciddi ölçüde koku kaybı tespit edildi.

Katılımcıların yüzde 25'inde depresyon belirtileri saptandı

İzleme döneminde her 4 katılımcıdan birinde depresyon belirtileri saptandı. Koku duyusunda azalma görülen ve büyük ölçekli kayıplar yaşayan kişilerin daha fazla oranda depresif belirtiler geliştirdiği görüldü.  

"Parkinson ile Alzheimer gibi hastalıklar için erken uyarı işaret olabilir"

Psikiyatri ve Davranış Bilimleri Doçent Vidya Kamath, çalışmada görevli isimlerden biri olarak görüşlerini aktardı. Depresyon ile koku alma arasındaki ilişkiyi ortaya koyduklarını kaydeden Kamath, "Koku alma duyusunun zayıflaması, Parkinson ile Alzheimer benzeri hastalıklar için erken uyarı işaretlerinden biri olarak görülebilir." dedi.

"Koku alma duyusu zayıflaması, birçok davranışı etkiliyor"

Koku alma duyusu zayıflayan kişilerin, yemeklerden daha az haz aldığını ve birçok davranışı etkileyen sorunlara yol açtığını vurgulayan Vidya Kamath, "Zehirli gazları algılamaları da zorlaşıyor. Bu da ölüm riskini artırıyor. Çevremizdeki dünyayla ilişki kurma yollarımızdan biri de koku duyusu. Yaşlılarda koku duyusunun zayıflaması, nörodejeneratif hastalıkları akla getirebilir." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)