Koca'dan 'Eris' varyantına dair yeni açıklama

Fahrettin Koca, koronavirüsün 'Eris' varyantının halihazırda yaşamın normal şekilde devam ettiği ülkelerden sonra ülkemizde de sınırlı sayıda vakada gözlendiğini anımsatarak, "Bunda endişe edilecek herhangi bir şey yok. Bilim insanları bu hususta konuşmalar yapabilirler fakat vatandaşlarımız için gündem olmaya değer bir şey değil." dedi.

SAĞLIK 19.09.2023, 22:28 topcu
Koca'dan 'Eris' varyantına dair yeni açıklama

Sağlık Bakanı Koca, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdiği açıklamada, koronavirüsün salgının başından bu yana devamlı olarak mutasyona uğradığını kaydetti. 

Omicron varyantının akabinde bütün dünyanın basit önlemler haricinde normale döndüğünü hatırlatan Fahrettin Koca, şu ifadeleri paylaştı:

"Bir virüs tümüyle yok olmaz. Genellikle gitgide çok daha zayıf varyantlara dönüşür. 'Eris' isimli varyant, halihazırda yaşamın normal bir şekilde devam ettiği ülkelerin ardından sınırlı sayıda vakada da olsa Türkiye'de de görüldü. Bunda endişe edilecek herhangi bir şey yok. Bilim insanları bu hususta konuşmalar yapabilirler fakat vatandaşlarımız için gündem olmaya değer bir şey değil. Kronik rahatsızlığı olanların, yaşlıların her zaman olduğu gibi kendilerine çok dikkat etmelerini daha evvel de söylemiştim."

Dokuz kişide görüldüğünü açıklamıştı

Koca, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdiği açıklamada, söz konusu varyantın yurt dışı temaslı bireylerde görüldüğünü vurgulayarak, şunları kaydetmişti:

"Endişe hususu sayılamayacak bir gelişme. Hasta etme kuvvetinin düşüklüğünü bildiğimiz bu varyant, laboratuvarlarımızda gerçekleştirilen incelemede dokuz kişide görüldü. Yurt dışı temaslı ve aynı kentteler. Gündelik yaşamımıza ve mevcut tedbirlere devam edeceğiz. Durum diğer ülkelerde yaygın, bizde ise ortaya çıkması olasıydı. Kronik hastaları, yaşlıları koruyacağız."

Yorumlar (0)