Koca: Çin'den her türlü ithalatı durdurduk!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınına karşı alınan önlemlere ilişkin, "Çin'den her türlü canlı, cansız hayvan, hayvansal ürünler ve yan ürünlerinin ithalatının geçici süreyle durdurulması kararı aldık." dedi.

SAĞLIK 07.02.2020, 16:51 07.02.2020, 16:58
Koca: Çin'den her türlü ithalatı durdurduk!

Henüz aşısı bulunamayan ve Çin’de her geçen gün etkisi güçlenen yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınında ölenlerin sayısı 637’ye, enfekte olanların (virüsten etkilenenlerin) sayısı 31 bin 161’e ulaştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin'in Vuhan kentinden askerî kargo uçağı "Koca Yusuf" ile tahliye edilen kişilerin sağlık durumları hakkında açıklamada bulundu.

"61 kişide koronavirüse rastlanmadı"

Koca, yapılan ilk tahlillerin negatif çıktığını kaydederek, "Yapılan ikinci incelemenin ardından 61 kişide koronavirüse rastlanmadı." dedi.

"Çin vatandaşlarının 14 gün izinli sayılması için yazı gönderdik"

Türkiye'ye çalışmaya gelen Çin vatandaşlarına ilişkin Koca, "Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Çin Büyükelçiliğine resmî yazı göndererek, Türkiye'ye çalışmaya gelen Çin vatandaşlarının 14 gün süreyle izinli sayılması, belirti ve bulgular açısından takiplerinin yapılması ve Sağlık Bakanlığının izniyle çalışmaya başlamaları hususunu bildirdik." ifadelerini kullandı. 

"Termal kameralarla yapılan taramalar genişletildi"

Koca, koronavirüse karşı alınan önlemlere ilişkin, "Havalimanında termal kameralarla yapılan taramalar genişletildi. Çin'den her türlü canlı, cansız hayvan, hayvansal ürünler ve yan ürünlerinin ithalatının geçici süreyle durdurulması kararı aldık." açıklamasında bulundu. 

Koronavirüste son durum

NHC'den (Çin Ulusal Sağlık Komisyonu) yapılan açıklamaya göre, Çin genelinde yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgını sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 637'ye yükseldi. Ölümlerden 636’sının Çin ana karasında yaşandığı, sadece birinin Hong Kong’da olduğu belirtildi.

Yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) teşhisi konulan kişi sayısı 31 bin 161’e yükseldi. Bu vakalardan 4 bin 821’inin durumunun ağır olduğu bildirildi. Koronavirüs taşıdığından şüphelenilenlerin sayısı 26 bin 359’a ulaşırken, müşahede altına alınanların sayısı ise 186 bin 45’e çıktı. Aşısı geliştirilemediği ve önlenemediği için "tek iyi haber" denilebilecek gelişme ise tedavisinden sonra taburcu edilen hasta sayısının 1540'a yükselmesi. Bununla birlikte Çin ana karası dışında vaka sayısı ise Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde 24, Makau’da 10’a yükseldi.

Yeni tip koronavirüs (2019-nCoV)

Yeni tip koronavirüs (2019-nCoV), ilk olarak 12 Aralık'ta Hubey eyaletine bağlı Vuhan şehrinde tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık'ta Vuhan kentindeki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha "gizemli" hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

Dünya tarafından "insanlığı salgına karşı uyarmaya çalışan doktor" olarak bilinen ve yeni tip koronavirüsten (2019-nCoV) ilk bahseden kişi olan doktor Li Wenliang de 6 Şubat'ta koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirmişti.

Yeni tip koronavirüsün (2019-nCoV) kısa sürede Vuhan kentinden diğer kent ve eyaletlere sıçraması sebebiyle 22 Ocak'tan bu yana başta Vuhan şehri olmak üzere Hubey eyaletine bağlı irili ufaklı 17 şehirde toplu ulaşım iptal edilmişti. Bu şehirlerin toplam nüfusu 50 milyonu buluyor.

Salgın sebebiyle çok sayıda hava yolu şirketi Çin'e uçuşlarını durdurmuştu. Bugüne kadar Çin dışında Filipinler'de bir kişi yeni tip koronavirüsten (2019-nCoV) hayatını kaybetti.

Yorumlar (0)
28
az bulutlu