Kaşıntının nedeni et alerjisi olabilir!

Et tüketimi sonrasında görülen kaşıntı, deride kızarıklık, karın ağrısı ve ishal gibi belirtiler, et alerjisinden kaynaklanıyor olabilir.

SAĞLIK 11.08.2019, 12:42 Banu Fırıncılar
Kaşıntının nedeni et alerjisi olabilir!

Türkiye Ulusal Alerji ve İmmünoloji Derneği (AİD) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ferda Öner Erkekol, Kurban Bayramı'nda et tüketiminin artmasıyla birlikte gıda alerjilerinde de artış görüldüğünü bildirdi. 

Erkekol, gıda alerjilerinin çocukluk dönemi hastalığı gibi nitelendirildiğini ancak et alerjilerinin özel bir duruma sahip olduğunu ve erişkinlerde de sık görülen alerjiler arasında bulunduğunu ifade etti. 

İki grup et alerjisi olduğunu kaydeden Erkekol, bunlardan birisinin özellikle süt alerjisi olan çocuklarda görüldüğünü belirtti. 

Erkekol, "Süt alerjisi olan her 5 çocuktan birinde sığır eti tüketimi ile birlikte et alerjisi ortaya çıkabiliyor. Et tüketiminden yarım saat sonra ortaya çıkan alerjide daha çok kaşıntı, kızarıklık, nefes darlığı, burun akıntısı, karın krampları, ishal, hatta hipotansiyon şok gibi alerjik reaksiyonlar görebiliyoruz." dedi. 

"Et tüketiminden 3-6 saat sonra ortaya çıkıyor"

Prof. Dr. Ferda Öner Erkekol, erişkinlerde görülen alerjilerin genellikle et tüketiminden 3 ila 6 saat sonra karın krampları gibi ciddi alerjik reaksiyonlarla ortaya çıktığını bildirerek, şunları söyledi:

"Bu açıdan çok dikkatli olunması gerekiyor. Bizler et tüketiminden sonra karın krampları ya da ishal gibi bulguları genellikle tükettiğimiz ürünün hijyenik olmamasına ya da bozulmuş olmasına bağlıyoruz. Tekrarlayan tüketimlerde az ya da çok tüketimden bağımsız olarak semptomları oluyorsa bu hastanın mutlaka et alerjisi açısından değerlendirilmesi gerekiyor. Bu grup, hayatı tehdit eden alerji grubumuzdadır."

"Diğer et gruplarına da alerjiniz olabilir"

Prof. Dr. Ferda Öner Erkekol, beyaz et tüketiminin de alerjik reaksiyonlara yol açabileceğine dikkat çekerek, "Kırmızı et grubuna alerjisi olan hastanın diğer et grubuna da alerjisi olabilmektedir. Her tür hayvansal protein için bu geçerli. Kırmızı ve beyaz et tüketiminden sonra alerjik reaksiyonlar görülüyorsa, mutlaka bir alerji doktorunun değerlendirmesine ihtiyaç var." diye konuştu. 

"Az miktarda tüketim bile alerjiye neden olabilir"     

Prof. Dr. Ferda Öner Erkekol, Kurban Bayramı boyunca alerjisi olan bireylerin et tüketmemeleri gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

"Et alerjisi hayatı tehdit edici bir reaksiyondur. Az miktarda bir tüketimle birlikte ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle öncelikle tüketmemeleri son derece önemli. Et alerjisi tanısı alanlar için otomatik enjektörler reçete ediyoruz. Benim önerim, böyle bir şüpheleri varsa geçmişte et tüketimi sonrasında kaşıntı, kızarıklık, karın ağrısı, ishal, nefes darlığı, burun akıntısı gibi semptomları olduysa bu bayramda etten uzak durmalarında fayda var."

Yorumlar (0)
-0°
kapalı