Kanser tedavisinde çığır açan gelişme: Hedefli kemoterapi hapı geliştirildi

ABD’li bilim insanları, tarafından geliştirilen "hedefli kemoterapi" sayesinde katı tümörleri yok eden bir "kanser öldürücü hap" geliştirildi. Hapın, prostat ve meme dahil olmak üzere birçok kanserin tedavisinde etkili olduğu açıklandı.

SAĞLIK 02.08.2023, 09:22 Şeyda Gül
Kanser tedavisinde çığır açan gelişme: Hedefli kemoterapi hapı geliştirildi

Kanser tedavisinde çığır açan bir gelişmeye imza atan ABD'deki City of Hope adlı kanser araştırma ve tedavi kuruluşunda bir araştırma ekibi, hedefli kemoterapi hapı geliştirdi. Geliştirilen kanser ilacı, hücreleri taşıyan yollarda, yalnızca kanser hücreleri taşıyan hücreleri hedef alıyor.

Hedefli kemoterapi

AOH1996 adı verilen bu molekül, kanserli hücrelere hedefli kemoterapi kullanarak etkili oluyor. Özellikle büyüyen tümörlerde DNA replikasyonu ve onarımı için kritik bir rol oynayan PCNA adlı proteini hedef alan molekül, sadece kanserli hücreleri etkisiz hale getiriyor.

Son 20 yılda geliştirildi

Araştırma kuruluşundan alınana bilgiye göre, mucizevi molekül son 20 yılda geliştirildi. Meme, prostat, beyin, over, rahim ağzı, deri gibi kanser türlerinde etkili olduğu öğrenilen ilacın, akciğer kanserini de tedavi etme konusunda preklinik çalışmalarda etkili olduğu kaydedildi.

Sonuçlar başarılı

Cell Chemical Biology dergisinde yayınlanan araştırma, AOH1996'nın 70'ten fazla kanser hücre hattında test edildiğini ortaya koydu. Sonuçlar, AOH1996'nın normal hücre üreme döngüsünü bozarak kanser hücrelerini seçici olarak yok ettiğini belirtti.

Bu başarılı sonuçların ardından bir sonraki aşama, insanlarda klinik denemeleri daha da ileriye taşımak olacak.

Yorumlar (0)