Kalp hastaları için yeni risk kapıda

Yaz aylarında hava sıcaklığı ve nemin artması, kalp damar hastalığı olan bireyler için sağlık risklerini artırabilir. Özellikle 65 yaş üzeri kişileri uyaran Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Sebahattin Ateşal, “Aşırı sıcak; ani tansiyon düşmelerine, kalp krizi riskinde artışa, kalp yetmezliği hastalarında yetmezlik belirtilerinin kötüleşmesine yol açabilir. Bayramda beslenme ve ilaç alım düzeni de değişebiliyor. Bu nedenle kalp damar hastaları çok dikkatli olmalı” dedi.

SAĞLIK 13.06.2024, 15:19 14.06.2024, 15:02 Melina Ay
Kalp hastaları için yeni risk kapıda

Yaz aylarında denk gelen Kurban Bayramı'nda kalp ve damar sağlığı sorunu olan kişilerin özellikle dikkatli olması gerekiyor. Prof. Dr. Ateşal, kalp damar hastalığı bulunan bireylerin, Kurban Bayramı süresince kırmızı et ve tatlı gibi yiyecekleri tüketirken ve aşırı sıcak hava şartlarında sağlık riskleriyle karşılaşabileceğini vurguladı.

“Sıcaklık ölüm riskini artırıyor”

Ateşal, “Yüksek sıcaklık ve nemin etkisi altındaki günler, özellikle kalp ve damar hastaları için büyük risk taşıyabilir. Yapılan araştırmalar, 65 yaş üstü bireylerde sıcaklığın her bir derece artışının ölüm riskini yüzde 2 oranında artırdığını gösteriyor. Bu etki özellikle 60 yaş üzeri erkeklerde ve 70 yaş üzeri kadınlarda daha belirgin olarak görülüyor. Aşırı sıcaklık, ani tansiyon düşüşlerine, kalp krizlerinde artışa ve kalp yetmezliği olan hastalarda semptomların kötüleşmesine neden olabilir” ifadelerini kullandı.

“Kalp hastaları daha dikkatli olmalı”

Ateşal, yüksek sıcaklıkların neden olduğu su kaybının, bayram gibi özel günlerde beslenme alışkanlıklarının değişmesine yol açabileceğini söyledi. Bu durumda çıkacak risklerden bahseden Ateşal, ilaç düzeninin aksaması ve alımının düzensizleşmesi gibi risklerin ortaya çıkabileceğini söyledi. Ateşal açıklamasını, “Bu nedenle bayram tatili sürecinde kalp hastalarının daha dikkatli olmaları önemlidir. Özellikle kalp ameliyatı geçirmiş veya geçirecek olan hastaların, tatlı ve yüksek kolesterol içeren yiyeceklerden kaçınmaları gerekmektedir. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde hastalar genellikle bol sıvı, yüksek kalori ve protein içeren gıdalara ihtiyaç duyarlar. Her hastanın kalp hastalığı derecesi ve sağlık durumu farklı olduğu için, kırmızı et ve tatlı gibi yiyecekleri tüketmek isteyen hastaların doktorlarıyla görüşerek önerilerini alması ve ilaç kullanımını düzenlemesi önemlidir" şeklinde sürdürdü.

“Sıcak çarpması riskini artırabilir”

Ateşal, yüksek sıcaklıkc ve nemin bir araya geldiği durumlarda ortaya çıkan ‘sıcak sendromları’a dair, “Bu sendromlar genellikle sıcak krampları, sıcak bitkinliği ve sıcak çarpması olarak sıralanmakta olup, çoğu zaman birbiriyle iç içe geçmiş olarak görülür. Özellikle vücudun sıcaklara henüz uyum sağlayamadığı ilk günlerde daha sık görülen bu durumlar, sağlık açısından önemli riskler taşıyabilir. Vücut, dış ortamın ısısının yükselmesine karşı ilk tepkisi olarak terlemeyi ve derideki damarların genişlemesini gösterir. Bu süreçte yeterince su ve tuz alındığı sürece terleme devam edebilir ve vücut yüksek ısıya karşı korunabilir. Ancak nem oranı arttığında terlemeyle kaybedilen sıvı azalır ve bu durum sıcak çarpması riskini artırabilir” ifadelerine yer verdi.a


“Kalp krizi gibi hayati riskleri tetikleyebilir”

“Sıcak ve nemli ortamlarda vücut, genellikle 1-2 hafta içinde sıcaklara uyum sağlar” diyen Ateşal şöyle konuştu:

“Bu süreçte terleme daha kolay hale gelirken, terle atılan tuz miktarı da azalır. Ancak aşırı sıcaklık ve nemle birlikte artan su ve tuz kaybının yerine konamaması durumunda ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Kanın koyulaşması ve pıhtılaşma eğilimi artarken, özellikle kalp krizi gibi hayati riskler de tetiklenebilir. Bu süreçte böbrekler de kaybedilen suyu tutmak için daha fazla çaba sarf eder, ancak bu durum böbrek fonksiyonlarını bozmaya başlayabilir. Kalp yetmezliği gibi kronik sağlık sorunları olan hastaların sıcaklara adaptasyon süreçleri daha zorlu olabilir ve hayati organlara kan akımında azalma gibi ciddi komplikasyonlar gelişebilir.”

İlaç kullanımı doktor gözetiminde olmalı

Ateşal, aşırı sıcak ve yüksek nemin vücut metabolizmasını etkilediğini ve bu durumun kullanılan ilaçların etkinliğini değiştirebileceğini belirtti. Özellikle tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, kalp hızını etkileyen ve kanı sulandıran ilaçların, yaz aylarında daha fazla tansiyon düşmesine veya nabızda daha fazla düşmelere yol açabileceğini aktaran Ateşal, ayrıca aşırı terleme nedeniyle idrar söktürücü ilaçların gereksiniminin azalabileceğini söyledi. Bu nedenle bu tür ilaçların kullanımının doktorla yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

“Ağır yemeklerden kaçının”

Sıcak havalarda kalp hastalarının açık renkli, bol ve rahat kıyafetler tercih etmeleri gerektiğini belirten Ateşal, Özellikle güneşin dik açıyla geldiği 11.00-16.00 saatleri arasında güneşe çıkılmaması, ağır, yağlı ve yüksek kalorili yemeklerden kaçınılması gerektiğini ifade etti. Beslenmede bol sebze ve meyve tüketiminin önemli olduğunu vurgulayan Ateşal, az miktarda ve sık öğünler halinde yemek yenilmesi gerektiğini önerdi. Sıvı kaybını önlemek için günde 2 buçuk- 3 litre su içilmesinin gerektiğini belirten Ateşal, gazlı içecekler ve kahve gibi içeceklerin kan basıncını ve kalp hızını artırabileceği için aşırı tüketilmemesi gerektiğini dile getirdi. Tansiyon ve kalp yetmezliği olmayan kişilere ayranın tavsiye edildiğini söyledi.

Yorumlar (0)