İYİ Partili vekilden hükümete tepki: "Hekimler dünya rekoruna koşuyor"

AK Parti hükümetinin kötü sağlık politikaları yüzünden toplumun "sağlıkta şiddet" konusuyla tanıştığının altını çizen İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, "Devlet hastanelerinden randevu almak günden güne zorlaşıyor. Vatandaşların tahlil sonuçları doktora gitmiyor. 5 dakikada bir hasta muayene eden doktorlar, dünya rekoruna koşuyor." dedi.

SAĞLIK 14.03.2023, 12:34 Hakan Öksüz
İYİ Partili vekilden hükümete tepki: "Hekimler dünya rekoruna koşuyor"

14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle TBMM'de basın toplantısı düzenleyen İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, sağlık sistemindeki aksaklıklardan bahsetti. Sağlık sektörünün AK Parti hükümeti tarafından ranta kurban edildiğini kaydeden Kabukcuoğlu, "AK Parti hükümeti sağlık sektörüne para gözüyle bakıyor." dedi.

"Türk hekimler, hasta muayene rekoruna koşuyor"

Devlet hastanelerinden randevu almanın günden güne zorlaştığına vurgu yapan Arslan Kabukcuoğlu, "Maddi durumu biraz iyi olanlar özel hastanede işini hızlıca hallediyor. Devlet hastanelerinde ise inanılmaz bir yük mevcut. Türk hekimler, 5 dakikada bir hasta muayene ediyorlar. Bu hızla dünya rekoruna koşuyorlar. AK Parti'nin getirdiği performans sistemi, tıpta kalitenin canına okudu." ifadelerini kullandı. 

"Toplumu sağlıkta şiddet ile tanıştırdılar"

Randevu almakta güçlük çeken ve tahlil sonuçları doktora gitmeyen vatandaşların canının burnuna geldiğini belirten Kabukcuoğlu, "Devlet hastanelerindeki aşırı kalabalık nedeniyle hasta ve sağlık çalışanları karşı karşıya getiriliyor. Sinirlerin gerilmesi nedeniyle olan sağlık personeline oluyor. AK Parti iktidarı, sağlıkçıları ve toplumu sağlıkta şiddet konusu ile tanıştırdı." değerlendirmesinde bulundu.

"Sağlık çalışanlarının borçluluk oranı yüzde 92'ye yükseldi"

Hükümetin şimdiye kadar gereğini yapmadığını ve bundan sonra da yapacağına dair bir işaret olmadığını vurgulayan İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, "Diğer kurumlarına gösterdikleri ilgi kadar sağlık kurumuna da göstermiş olsalar bu tablo ortaya çıkmazdı. Öte yandan sağlık personeli maaşları da gelişmiş ülkelerdeki maaşlarla kıyas kabul etmeyecek ölçüde düşük. Sağlıkçıların büyük kısmı borç içinde. 2019 yılında sağlık çalışanlarının borçluluk oranı yüzde 70 idi. Bugün ise yüzde 92'ye yükseldi." dedi.

Yorumlar (0)