İstanbul'da ücretsiz maskeler eczanelerden alınacak!

İstanbul Eczacılar Odası, ücretsiz maske dağıtımının eczaneler üzerinden yapılmasına karar verildiğini açıkladı.  

SAĞLIK 09.04.2020, 14:35 09.04.2020, 14:51
İstanbul'da ücretsiz maskeler eczanelerden alınacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında 20-65 yaş arasındaki vatandaşlara maske dağıtılmasına yönelik karar alınmıştı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının koordinasyonunda gerçekleştirilecek dağıtımın yaş kriterine uyan vatandaşların evine haftada 5 olacak şekilde yapılacağı bildirilmişti. 

İstanbul Eczacılar Odası, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ücretsiz maske dağıtımının eczaneler üzerinden yapılmasına karar verildiğini ifade etti. 

Açıklamada, "Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliğinin yaptığı görüşmeler sonucunda, vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımının en hızlı ve güvenli şekilde eczanelerimiz üzerinden yapılması kararı alınmıştır." ifadeleri kullanıldı.

Dağıtım sürecine ilişkin şunlar kaydedildi:

"Sağlık Bakanlığının temin edeceği maskeler İstanbul Ecza Koop, Selçuk Ecza ve Allianz Healthcare depolarına ulaştırılacak ve eczanelerimize dağıtımı yapılacaktır."

"Eczanelerimizin sadece bir depo üzerinden 500 adet (10 kutu) maske talebinde bulunması gerekmektedir. Talepler Bakanlık tarafından takip edileceği için tek bir depo üzerinden talepte bulunulması önemlidir."

"20-65 yaş arasındaki vatandaşlarımıza '10 gün için kişi başına 5 adet maske' verilecektir."

"Vatandaşlarımız, Sağlık Bakanlığı tarafından cep telefonlarına gönderilecek mesajdaki kodu eczanelerimize bildirerek maske alabilecektir. Eczacılarımız, bu kodu TİTCK tarafından İTS veya Reçetem Sisteminde açılacak yeni bir butona girecektir. TİTCK tarafından hangi sistemin kullanılacağı belirlendikten sonra sizlerle ayrıca paylaşılacaktır."

"Uygulama eczanelere maskelerin ulaşmasının ardından başlayacaktır."

Yorumlar (0)
18
açık