Hasta ziyareti uygulaması değişti!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından "yoğun bakımlarda hasta ziyareti genelgesi" imzalanarak 81 ile gönderildi.

Hasta ziyareti uygulaması değişti!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla "yoğun bakımlarda hasta ziyareti" genelgesi yayımlandı. Genelgeye göre, yeni doğan dahil tüm yoğun bakım servislerine hasta ziyaretçisi kabul edilebilecek ve hastaların sağlık durumu dikkate alınarak hekim tarafından ziyaret kısıtlaması getirilebilecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla yayımlanarak tüm illere gönderilen "yoğun bakımlarda hasta ziyareti" genelgesiyle, tüm yoğun bakım servislerine hasta ziyaretçisinin kabul edilebileceği fakat hastaların sağlık durumu dikkate alınarak doktor tarafından ziyaret kısıtlaması getirilebileceğini belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, yoğun bakımlarda hasta ziyareti genelgesini yayımladıklarını vurguladı.

"Yoğun bakımlarda hasta ziyareti" genelgesiyle, vatandaşların yoğun bakım servislerinde yatan hastalarını ziyaret edebilmeleri için gerekli esasların belirlendiğini ve 81 il müdürlüğüne gönderildiğini belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, burada tedavi gören hastaların, hastane yönetiminin ve sorumlu hekimin belirleyeceği koşullar çerçevesinde ziyaret edilebileceğinin altını çizdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, genelgeyle belirlenen esaslara göre yeni doğan dahil tüm yoğun bakım servislerine hasta ziyaretçisinin kabul edilebileceğini ifade ederek, hastaların sağlık durumu dikkate alınarak doktor tarafından ziyaret kısıtlamasının getirilebileceğine vurgu yaptı.

Hekimlerin birinci önceliğinin hastanın sağlığını esas alması ve hastanın zarar görmemesi olduğunu dile getiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, doktorun ilgili hasta veya yoğun bakımdaki diğer hastalar için bir sakınca gördüğü durumlarda ziyaret için ısrar edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

"Bulaşıcı hastalıkta ziyaretçi kısıtlaması yapılabilecek"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın imzasıyla yayımlanan "yoğun bakımlarda hasta ziyareti" genelgesine göre, hasta ziyaretleri 24 saat esaslı olabileceği gibi ziyaret saati uygulaması servisten servise değişiklik gösterebilecek.

Sağlık personeli, hasta yakınlarına, hastanın durumuna dair gerekli bilgilendirmeyi yapacak. Ziyaretçiler, yoğun bakım servislerine görevli sağlık personelinin refakatinde, başta el hijyeni olmak üzere gerekli görülen tüm tedbirlere riayet ederek içeri alınacak.

Ziyaretler, diğer hastaları katiyyen rahatsız etmeyecek şekilde ve mahremiyetlerine özen gösterilerek yapılacak, makul ve mümkün olan en kısa sürede de ziyaret sonlandırılacak.

Ziyaretçi kendi hastası dışında hastaya ve hasta bakım malzemelerine hijyen açısından temas etmeyecek. Toplumda bulaşıcı hastalık sıklığında artış olduğu zamanlarda, hastane idaresi tarafından ziyaretçi kısıtlaması uygulanabilecek.

Hülya İlgin

1993 yılında Antalya’da doğdu. İlkokul ve lise eğitimini Ankara'da tamamladı. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyal Hizmetler bölümünden mezun oldu. Bir GSM operatörü şirketinde birim şefi olarak görev yaptı. 2019 yılı şubat ayından beri Habernediyor.com’da editör olarak çalışıyor.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER