"Grip ve soğuk algınlığını karıştırmayın"

Havaların soğumasıyla birlikte grip ve soğuk algınlığı (nezle) vakaları artıyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Taner Kaya, grip salgınları konusunda önemli uyarılar yaptı.

SAĞLIK 18.01.2020, 09:27
"Grip ve soğuk algınlığını karıştırmayın"

Grip ve soğuk algınlığının (nezle) sebebinin virüsler olduğunu belirten Uzman Dr. Taner Kaya,  “İki hastalığı karıştırmamak lazım. Gripte yüksek ateş olur bununla birlikte yaygın vücut ağrısı ve baş ağrısı da görülebilir. Burun tıkanması, öksürük, hapşırma, boğaz ağrısı her iki hastalıkta da gözlemlenir. Grip, bronşit ve zatürre gibi ağır hastalıklara dönebilir. Fakat nezle en fazla sinüzite dönüşür. Nezle kendiliğinden iyileşir fakat grip antiviral tedavi ile iyileştirilir” dedi.

Nezle en çok el yoluyla bulaşıyor
200'den fazla virüs çeşidinin soğuk algınlığına (nezle) sebep olduğunu belirten Kaya, “Nezleye yol açan virüsler en çok ellerden bulaşır. İyi yıkanmayan ellerimiz ile çevreye virüsü yayarız. Bu virüsler mendil üzerinde 1 saat, eller üzerinde 2 saat, katı ve sert yüzeylerde 72 saate kadar canlı kalabilirler. Eğer soğuk algınlığı mevcut ise istirahat, taze sebze meyve ve bol sıvı tüketimi gereklidir. Ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar ve burun spreyleri kullanılabilir. Bulaşmayı önlemenin en iyi yolu ise iyi bir el temizliğidir.” diye konuştu.

Grip salgını neden olur?
Gribin de soğuk algınlığı (nezle) gibi virüslerden kaynaklanan bir solunum yolu hastalığı olduğunu söyleyen Dr. Kaya,  “Etken virüs influenza isimli bir virüstür. İnfluenza virüsü: A,B ve C ismi ile 3 gruptur. A grubu virüs geçtiğimiz yıllarda kuş gribi, domuz gribi gibi isimler ile salgınlara yol açmıştır. A grubu influenza virüsü her yıl yapısını değiştirmekte ve salgınlara yol açmaktadır. Hastalığın etkileri 2-3 hafta sürer. Grip salgınının sebebi hava yolu ile bulaşması ve kısa süreli kuluçka süresidir. Üşüme, titreme, terleme, baş ağrısı, kas ve vücut ağrısı ve yüksek ateş belirtileridir. Burun akıntısı, baş dönmesi, öksürük ve boğaz ağrısı şikâyetleri de eklenebilir”  açıklamasında bulundu.

Farklı gruplarda hayati risk oluşturabilir
Gribin bütün solunum yollarıyla birlikte; burun, sinüs, kulak, burun, boğaz ve akciğerleri de etkilediğini belirten Dr. Kaya, “Küçük çocuklar ve 65 yaş üzeri kişiler, şeker hastaları, astım ve kronik bronşit hastaları, böbrek hastaları, anne adayları ve bebekler riskli bireylerdir” şeklinde konuştu. Gribin bütün solunum yollarını etkileyerek zatürreye neden olarak, hayati risk taşıyabileceğinin altını çizdi. 

En etkili gripten korunma yolunun aşılanma olduğunu belirten Dr. Kaya, “Kapalı ortamlardan uzak durmalı, sigara içmemeli, soğukta kalıp bağışıklık sistemimizi zayıf düşürmemeliyiz. Antiviral tedavi ve ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar ile grip tedavisi yapılmaktadır. Grip virüs kaynaklı bir hastalıktır ve antibiyotik ile düzelmez. Fakat grip ile beraber bakteriyel enfeksiyon da geçirebileceğimizi akılda bulundurmak gerekebilir. Bu sebeple grip olan hastalarımıza gerektiğinde antibiyotik tedavisi de verilmektedir”dedi.

Yorumlar (0)
17
az bulutlu