Gece kaşıntılarında uyuza dikkat!

Çoğu zaman önemsenmeyen kaşıntılar; bitlenme, uyuz, mantar gibi deri hastalıklarının yanı sıra böbrek, karaciğer, diyabet ya da kanser gibi çeşitli hastalıkların da habercisi olabiliyor.

SAĞLIK 06.01.2020, 14:21
Gece kaşıntılarında uyuza dikkat!

Dermatoloji Uzmanı Dr. Sümbüle Dönmez, pruritus yani kaşıntıya yönelik açıklamalarda bulundu. Birçok hastalığın ilk bulgusunun kaşıntı olduğunu belirten Dönmez, "Kaşınma süreci 6 haftadan kısa ise akut, bu süreyi aştığında ise artık kronik bir kaşıntı olarak adlandırılır. Kaşıntı ile hekime başvuran hastanın yaşı, var olan hastalıkları, kullandığı ilaçlar, banyo alışkanlıkları, hastanın psikolojik yapısı gibi birçok faktör göz önüne alınır. Tam bir anamnez, klinik muayene, gerektiğinde laboratuvar ve radyolojik tetkikler ile her hasta bireysel olarak değerlendirilir. Yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkileyebilen kaşıntı şikâyeti olan kişilerin uzman bir hekime başvurması son derece önemli. Anamnez, fizik muayene ve gerektiğinde yapılan tetkikler sonucunda nedene yönelik yaklaşım ile kaşıntı tedavi edilebilir" dedi.

Birçok hastalığın ilk bulgusu
Çoğu zaman sadece dermatolojik bir rahatsızlık olarak görülen kaşıntının başka birçok hastalığın habercisi olabileceğini belirten Dönmez, kaşıntının altında yatan fiziksel ve psikolojik nedenleri ise şu şekilde sıraladı:
“En sık karşılaşılan dermatolojik şikâyet olan kaşıntı genel popülasyonda görülebildiği gibi dermatolojik, sistemik, psikiyatrik pek çok hastalıkta şikâyet olarak ortaya çıkabilir. Egzamadan mantar hastalıklarına, bitlenmeden uyuza ve ilaç döküntülerine birçok dermatolojik hastalıkta ayrıca böbrek, karaciğer hastalıkları, diyabet, hormonal sorunlar, nörolojik hastalıklar, malign yani kanser hastalıkları ve psikosomatik bozukluklarda hastayı hekime yönlendiren ilk bulgu kaşıntı olabilir. Banyo sonrası artan kaşıntı deri kuruluğu ve hijyen ürünlerine bağlı egzamatöz reaksiyonlarda sık görülür.


Yaşlılarda deri kuruluğunun artması ile kaşıntı şikâyetine sık rastlanılır. Seyahat, hobiler, anamnezde sorgulanmalı. Ani başlayan özellikle geceleri şiddeti artan her kaşıntılı hastada, deri altına yerleşen bir parazit türü olan Sarcoptes scabiei’nin etken olduğu uyuz hastalığı akılda bulundurulmalı. Geceleri artan şiddetli kaşıntı, yakın temastaki diğer bireylerde de kaşıntının bulunması, vücudun bazı bölgelerinde daha yoğun şikâyetler ve spesifik deri bulguları bu paraziter hastalığın tanısında önemli ipuçlarıdır. Bu hastalığın yayılması insandan insana yakın temas ile geçer. Tedavinin başarısı, hastaların talimatlara tam olarak uyması ve yakın temasta olan kişilerin tedavi edilmesi ile mümkündür.”

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu