Ferritin Nedir? Ferritin Düşüklüğü Sebepleri

SAĞLIK 23.08.2020, 16:23
Ferritin Nedir? Ferritin Düşüklüğü Sebepleri

Ferritin, demiri depolayan ve kontrollü bir şekilde serbest bırakan evrensel bir hücre içi proteindir. Halk arasında demir depolaması ve vücudun demir deposu olarak bilinmektedir. Kan dolaşımında az miktarda bulunsa da genelde hücrelerde bulunmaktadır. Ayrıca vücutta özellikle kemik iliği, bağışıklık sistemi hücreleri ve karaciğerin neredeyse %75’ini oluşturan hepatosit hücrelerde Ferritin bulunur. Gıda olarak alınan demirin salınması ve depolanmasından sorumludur.

Bir protein olan Ferritin bakteri, arke, yosun, daha yüksek bitkiler ve hayvanlar da dâhil olmak üzere hemen hemen tüm canlı organizmalar tarafından üretilmektedir. İnsanlarda demir eksikliğine ve aşırı demir yüklenmesine karşı tampon koruma görevi görmektedir. Ferritin proteini çoğu dokuda bir sitosolik protein olarak bulunmakta olup demir taşıyıcı olarak işlev gördüğü serumun içerisine küçük miktarlarda salgılanmaktadır. Ayrıca Ferritin plazması vücutta depolanan toplam demir miktarının dolaylı bir belirtecidir. Bu nedenle serum ferritin, demir eksikliği anemisi için bir tanı testi olarak kullanılmaktadır. Ferritin, çoklu metal-protein etkileşimleri ile bir nanosage oluşturmaktadır. Ve bu nanosage de 24 protein alt biriminden oluşan küresel bir protein kompleksidir. Hem prokaryotlarda hem de ökaryotlarda birincil hücre içi demir depolama proteinidir. Demiri çözünür ve toksik olmayan bir formda tutmaktadır. Demir ile birleştirilmeyen Ferritin, apoferritin olarak adlandırılmaktadır.

Ferritin Testi Nedir?

Vücutta demir deposunun yoğunluğunu ölçen Ferritin testi ile vücuttaki demir miktarını kolaylıkla ölçmek mümkün. Yapılan test sonucunda Ferritin değeri düşük ise vücudun demir depolama seviyesi düşük, yüksek ise demir depolama seviyesinin çok yüksek olduğu yani vücudun demiri aşırı depoladığı anlamına gelmektedir. Normal değer ise yaş ve cinsiyete göre farklılık göstermekte olup bu değer kadınlarda 200 - 20 ng / ml, erkeklerde ise 500 – 20 ng / ml olarak belirtilmektedir. Bu farklılığın temel sebebi kadınlar her ay adet görmesinden kaynaklanmaktadır.

Ferritin Düşüklüğü Sebepleri

Ferritin düşüklüğü; kahve ve çay tüketiminin fazla olması, aşırı pişmiş et tüketimi, emzirme, hamilelik, düzensiz beslenme, adet dönemleri, düşük yapılması, erken doğum yapılması, bağırsak sorunları, C vitamini eksikliği, işlenmiş et ve et ürünlerinin fazla tüketilmesi, kan kaybı, mide sorunları ve kronik hastalıklar durumunda ortaya çıkabilir.

Ferritin Yüksekliği Sebepleri

Ferritin yüksekliği ise; kronik hastalıklar,  alkolün fazla tüketilmesinden kaynaklı karaciğer rahatsızlıkları, tip iki diyabet, lösemi, hepatit, hipertiroidizm, enflamatuar hastalıklar ve hemokromatoz gibi hastalıkların varlığı durumunda söz konusu olabilir.

Yukarıda bahsedildiği gibi çeşitli sebeplerden dolayı yüksek veya düşük Ferritin değeri, doktorunuzun verdiği doğru tedavi yöntemleri ile kolayca olması gereken değere ulaşacaktır.

Yorumlar (1)
Songül 2 yıl önce
Peki kan değeri düşük olduğu zaman kahveyi ne kadar tüketmemiz gerekiyor mesela Nescafe mi Türk kahvesi mi tüketilmeli hani günde 2 defa Türk kahvesi rüyada Nescafe mutlaka içerim düşük olması kahve yüzünden s kahveyi bırakırım ☹️ şuan bende Ferritin
15
parçalı bulutlu