Fazla sıcaklıklara dikkat! O yaş grubu risk altında

Sıcak hava dalgaları haziran ayının başlamasıyla birlikte tüm ülkeyi sardı. Artan sıcaklıklardan dolayı uyarılarda bulunan İç Hastalıkları Uzmanı Asena Serap Yalçınkaya, güneş çarpmasının komaya sokabileceğini söyledi. Yalçınkaya konuya ilişkin olarak belirli yaş grubunun da tehlikede olduğunu duyurdu. Güneş çarpmaları hangi yaş grupları için tehlike oluşturuyor? İşte, detaylar…

SAĞLIK 09.06.2024, 19:53 10.06.2024, 18:04 Melina Ay
Fazla sıcaklıklara dikkat! O yaş grubu risk altında

Elazığ’da bir hastanede İç Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan Asena Serap Yalçınkaya, tüm Türkiye'ye etkisi altına alan sıcak havalar hakkında açıklamalarda bulundu. Vatandaşların sıcak hava dalgalarına dikkat etmeleri gerektiğini vurgulayan, Yalçınkaya, “Güneş çarpmaları güneş ışınlarının verdiği zarar sonrasında, vücut ısısının 40 derece üstüne çıkması sonucunda vücutta gerçekleşen sıvı kaybı sonucunda oluşan bir klinik durumdur. Bu durumda sıvı kaybına bağlı olarak iç organlarda hayatı tehdit eden değişimler meydana gelmektedir. Güneş çarpmaları karşımıza baş ağrısı, bulantı kusma, şuur değişikliği ve komaya kadar giden durumlarla karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra hastalarda, kızarık, kuruluk, ağrılı bir cilt ve bazen de aşırı terleme görülebilir. 65 yaş üstü hastalar ve 5 yaş altındaki çocuklar, gebeler ve kronik rahatsızlıklardan hipertansiyon, şeker, kronik böbrek yetmezliği ve kanser hastaları risk altındadır” açıklamalarına yer verdi.

Yalçınkaya, güneş çarpması durumunda paniğe kapılmadan yapılmaması gerekenler konusunda vatandaşlara bilgilendirmelerde bulundu. Yalçınkaya öyle bir durum yaşandığında bilinci kapalı olan hastalara kesinlikle yiyecek veya içecek verilmemesi gerektiğini söyledi. Yalçınkaya buna ek olarak, içerisinde alkol bulunan ürünler koklatılmamalı ve katı gıdalardan muhakkak uzak durulmalı hatırlatmasında bulundu. Güneş çarpan birinin en yakın sürede sağlık kuruşuna başvurması gerektiğini aktaran Yalçınkaya, hastanın sağlık kuruluşuna ulaştırılmadan önce güneş görmeyen serin bir yere alınarak üzerindeki giysilerin gevşetilmesi gerektiğini vurguladı. Bilinci açık olan hastalar için sıvı desteği sağlanması gerektiğini dile getiren Yalçınkaya, güneş ışınlarının dik geldiği saat 10.00 ile 16.00 arasında vatandaşların dışarı çıkmaması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Yalçınkaya öte yandan, koruyucu ek tedbirleri de tavsiye etti. Yalçınkaya son olarak, sıcaklığın fazla olduğu saat dilimlerinde açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin daha doğru olacağını ifade etti.

Yorumlar (0)