Erdoğan: Çam ve Sakura, Türkiye'nin marka eserlerinden biri olacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Burası sağlık turizminde Türkiye’nin marka eserlerinden biri olacak. Sadece estetik bakımdan değil, teknolojik altyapısı, müştemilatı, konumu, imkânları ve diğer özellikleriyle İstanbul'un gurur abidelerinden biri olacak bir eseri daha ülkemize kazandırdık." ifadelerini kullandı. 

SAĞLIK 21.05.2020, 14:25 21.05.2020, 15:03
Erdoğan: Çam ve Sakura, Türkiye'nin marka eserlerinden biri olacak!

20 Nisan günü ilk etabı hizmete alınan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin tüm etapları, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katımıyla düzenlenen törenle birlikte açıldı. Japonya Başbakanı Şinzo Abe de törene video konferans aracılığıyla katıldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Burası sağlık turizminde Türkiye’nin marka eserlerinden biri olacak. Sadece estetik bakımdan değil, teknolojik altyapısı, müştemilatı, konumu, imkânları ve diğer özellikleriyle İstanbul'un gurur abidelerinden biri olacak bir eseri daha ülkemize kazandırdık. Kaliteli ve kapsayıcı sağlık hizmetinin değerinin çok daha iyi anlaşıldığı bugünlerde burası çok kıymetli eserlerimizden biri olacaktır." açıklamasını yaptı.

Erdoğan'ın açıklamalarından önemli satır başları şöyle:

"Bu eser Covid-19 salgını ile mücadelemizde kritik bir eser olacak"

"Japonya Başbakanı Abe’ye açılışa iştirak ettiği için ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum. Bu muhteşem eserin inşasında katkısı bulunan herkese teşekkür ediyorum. Geçmişte de çok önemli projelere birlikte imza attık." 

"Hastanenin adının iki ülkenin işbirliğine yaraşır bir şekilde Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi olarak belirledik. Bugün köklü ve çok boyutlu Türk-Japon dostluğuna yeni bir halka daha ekliyoruz. Bu eser Covid-19 salgını ile mücadelemizde de kritik bir eser olacaktır."

"Sağlık turizminde Türkiye’nin marka eserlerinden biri olacak"

"Günlük 35 bin ayakta hasta alınacak. 500 özellikli ameliyat yapılabilecek. Milletimizle beraber İstanbul Havalimanı ile yakınlığı ile yabancı misafirlerimize de hizmet verecektir. Bu şu demektir artık İstanbul uluslararası bir sağlık merkezi haline gelmiştir. Bunlar geçici sahra hastaneleri değil kalıcı ve muhteşem eserlerdir. Burası sağlık turizminde Türkiye’nin marka eserlerinden biri olacak."

"Sadece estetik bakımdan değil, teknolojik altyapısı, müştemilatı, konumu, imkânları ve diğer özellikleriyle İstanbul'un gurur abidelerinden biri olacak bir eseri daha ülkemize kazandırdık. Kaliteli ve kapsayıcı sağlık hizmetinin değerinin çok daha iyi anlaşıldığı bugünlerde burası çok kıymetli eserlerimizden biri olacaktır."

"82 ülkeye tıbbi malzeme ve maske gönderdik"

"Sağlık sistemlerinin çöktüğü bir dönemde Türkiye ve Japonya örnek bir başarı sergiliyor. Sağlık sisteminin sorunsuz işleyişi bakımından çok iyi bir konumdayız. Dün itibari ile günlük vaka sayımızı binin altına düşürdük. Tıbbi teçhizat konusunda hiçbir eksiğimiz bulunmuyor. 82 ülkeye tıbbi malzeme ve maske gönderdik. Kaderimiz ve kederimiz ortaktır inancı ile elimizdeki imkânları tüm insanlık için seferber etmeyi sürdüreceğiz."

"Tedbirleri asla elden bırakmıyoruz"

"İnşallah Sakura’nın o farklı renklerdeki çiçeklerini göreceğimiz günleri de görürüz. Normalleşmeyle ilgili adımları atarken tedbirleri de asla elden bırakmıyoruz. Özellikle değerli dostum Sayın Abe’ye heyecanımıza ortak olduğu için tekrar teşekkür ediyorum."

Japonya Başbakanı Abe: Avian ilacını Türkiye'ye bağışlıyoruz

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü önderliğinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele ettiğini kaydederek, "Türkiye'ye derin saygı duyuyorum. Japonya’da geliştirilen ve koronavirüse umut olabilecek Avian ilacını Türkiye’ye de bağışlıyoruz." dedi.

Japonya Başbakanı Abe'nin açıklamalarından önemli satır başları şöyle:

"Kalbim Erdoğan ve Türk halkı ile beraber"

"Geçen gün sayın Erdoğan ile telefon görüşmesini gerçekleştirdikten sonra çok ara vermeden tekrar görüşebildiğim için çok mutluyum. Sayın Erdoğan’ın bu nazik daveti bana bundan 7 yıl önce katıldığım Marmaray açılış törenini hatırlattı. Küresel sorun olan koronavirüs salgını nedeniyle maalesef bugün orada olmam mümkün olmadı ama ne kadar uzakta olursam olayım benim kalbim Sayın Erdoğan ve Türk halkı ile beraberdir."

"Japon firmamızın katkıda bulunmasını büyük bir sevinçle karşılıyorum"

"Bu hayırlı girişimde emeği geçen herkese minnetlerim ve en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Koronavirüs salgını nedeniyle öngörülenden daha erken bir tarihte açıldığını biliyorum. Böylece bir Japon firmamızın da katkıda bulunmasını büyük bir sevinçle karşılıyorum."

"Koronavirüse bir umut olabilecek Avian ilacını Türkiye’ye de bağışlıyoruz"

"Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen gün bu hastaneyi Çam ve Sakura hastanesi olarak adlandırmıştır. Bu hastanenin İstanbul halkına sonsuza dek sağlık ve esenlik getirmesini diliyorum. Türkiye, Erdoğan’ın güçlü önderliğinde koronavirüsle mücadele etti. Türkiye'ye derin saygı duyuyorum. Japonya’da geliştirilen ve koronavirüse bir umut olabilecek Avian ilacını Türkiye’ye de bağışlıyoruz."

Sağlık Bakanı Koca: Türkiye, dünyaya sağlık hizmeti sunmaya talip!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Başakşehir hastanesi ile beraber 11'nci şehir hastanesinin hizmete alındığını belirterek, "Sağlık turizminde önde olan her ülkeden hemen hemen daha iyi bir altyapıya sahibiz. Türkiye dünyaya sağlık hizmeti sunmaya taliptir." dedi.

Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamalarından önemli satır başları şöyle:

"Covid-19 salgını ile mücadele zamanında bu yatırımların ne kadar önemli olduğunu hep birlikte görmüş olduk. Hastalık hastanelerimizde yoğunluk olmadan kontrol altına alınmıştır."

"Kaliteli sağlık hizmetleri ile ülkemizi uluslararası sağlık bakımında önemli bir konuma getirecektir. Sağlık turizminde önde olan her ülkeden hemen hemen daha iyi bir altyapıya sahibiz. Türkiye dünyaya sağlık hizmeti sunmaya taliptir."

"Bu düzeyde fedakâr sağlık personeline dünyada pek az ülke sahiptir"

"Bugüne kadar doktorundan hasta bakıcısına kadar zorluklara göğüs gören sağlık personelimiz bu yeni mekânlara yeni bir ruh verecektir. Bu düzeyde fedakâr sağlık personeline dünyada pek az ülke sahiptir."

"Her geçen gün güçlenen sağlık sektörümüz Türkiye’nin adını dünyaya sağlık ülkesi olarak yazdıracaktır."

Yorumlar (0)
13
açık