Eli koptu, ameliyatla geri yerine dikildi

Van'daki bir fabrikada çalışan işçinin, çimento karıştırma makinesinde kopan eli, Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilen başarılı bir operasyonla tekrar yerine dikildi.

SAĞLIK 04.06.2024, 15:24 05.06.2024, 16:01 Melina Ay
Eli koptu, ameliyatla geri yerine dikildi

Uşak'tan Van'ın Çaldıran ilçesine çalışmak için gelen 35 yaşındaki Koray Yılmaz, görev yaptığı fabrikada kolunu çimento karıştırma makinesine kaptırdı. Sol kolu bileğinden kopan Yılmaz, kazadan 3 saat sonra Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Yaralı Yılmaz, hastanede görev yapan El Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Yener Yoğun ve ekibi tarafından ameliyata alındı. Yılmaz’ın kopan eli, 7 saat süren başarılı bir operasyonla yerine dikildi.

"Hastanemizde zorlu bir ameliyat yapıldı"

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Hastane Başhekimi Doç. Dr. Remzi Sarıkaya, El Cerrahi Merkezinin başarılı bir operasyon gerçekleştirdiğini vurguladı. Başhekim Sarıkaya, El Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Yener Yoğun’un liderliğinde tıbbın en zor ameliyatlarından biri olan replantasyon vakasının başarıyla tamamlandığını belirtti. Sarıkaya, “Ameliyat sonrasında hastamızın sağlık durumu hızla iyileşiyor. Tüm ekibimizi tebrik ediyorum. Ameliyat sonrası süreç de son derece önemlidir ve yakından takip edilmesi gerekmektedir. Bu süreçte de başarılı bir ilerleme kaydediyoruz. Hastanemizde bu tür büyük ameliyatların gerçekleştirilebildiğini görmek bizleri çok mutlu ediyor” dedi.

“Durumun kötüleşme ihtimali var”

El Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Yener Yoğun, hastanın 12 gün önce çimento karıştırma makinesine kolunu kaptırdığını hatırlatarak, “Bu, uzvun kesilerek değil, koparak ampute olduğu bir kazaydı. Hasta yaklaşık 3 saat içinde hastanemize ulaştı ve acil servisten doğrudan ameliyathaneye alındı. Majör ampütasyon olarak adlandırılan el, bilek ve omuz yaralanmalarında yaklaşık 6 saatlik bir müdahale süresi vardır. Biz de bu süre içinde acil müdahalemizi gerçekleştirdik. Ortopedi ve plastik cerrahi uzmanlarımız hemen ameliyata katıldı. Kopan uzvun damarlarını ve arterini diktik, kırılan kemiği tespit ettik. Sinirlerden biri dirsek tarafında kopmuştu, ona müdahale etmedik ve ikinci aşamaya bıraktık. Bu süreçte sıkı takip gerekiyor. Bu süreçte katkısı bulunan hemşirelere ve pansuman ekibine teşekkür etmek istiyorum. Ameliyat sonrası burada kalarak hastanın saatlik takibini yaptım çünkü majör ampütasyonlarda durumun kötüleşme ihtimali var. Sinir ve tendon rekonstrüksiyonu yapacağız. Yaklaşık 3-4 ay içinde elin iyileşmesi bekleniyor, diğer aşamaları da bu süreçte gerçekleştireceğiz” açıklamalarına yer verdi.

Makineyi temizlerken elinin koptuğunu ve olaydan 3 saat sonra hastaneye ulaştırıldığını anlatan Koray Yılmaz, ameliyatının başarılı geçtiğini ifade ederek, operasyonu gerçekleştiren ekibe teşekkürlerini iletti.

Yorumlar (0)