Dünya tıp tarihinde bir ilk: Domuzdan insana kalp nakli!

ABD'nin Maryland eyaletinde, genetiğiyle oynamış bir domuz kalbi bir kalp hastasına nakledildi. Hastanın şu anki durumunun iyi olduğu aktarıldı.

SAĞLIK 11.01.2022, 16:07 Ömer Aksan
Dünya tıp tarihinde bir ilk: Domuzdan insana kalp nakli!

ABD'nin Maryland eyaletinde, ölmek üzere olduğu öğrenilen ve kalp rahatsızlığı bulunan 57 yaşındaki hastaya son çözüm olarak domuz kalbi nakledildi.

Kalp hastasına domuz kalbi nakledildi

Maryland Hastanesinden gelen açıklamada, ilk kez yapılan ve oldukça deneysel bir şekilde yapılan ameliyattan 3 gün sonra hastanın durumunu iyi olduğu kaydedildi.

Ameliyatın, hakiki anlamda işe yarayıp yaramadığını öğrenmek için erken olsa bile hayat kurtaran nakillerde hayvan organlarını kullanma, ‘onlarca yıllık arayışta bir adım’ olarak değerlendirildi.

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezinde görev alan doktorlar, söz konusu operasyonun, genetiği değiştirilmiş olan hayvandan alınmış kalbin, aniden reddedilmeden insan vücudunda işlev görebileceğini kanıtladığına vurgu yaptı.

Kalbin nakledildiği hasta Bennett'in ameliyattan bir gün evvel, "Karanlıkta bir atış olduğunun farkındayım fakat bu son şansım" dediği bildirildi.

“İşe yararsa, sonsuz bir tedarik olabilir”

Hayvandan insana nakil programının bilimsel direktörü olarak bilinen Dr. Muhammad Mohiuddin, "Bu işlem işe yararsa, acı yaşayan hastalar için söz konusu organlardan sonsuz bir tedarik olabilir" ifadelerini kullandı.

Önceki denemelerde başarısız sonuçlar alındığını kaydeden Mohiuddin, "Bu defa Maryland cerrahları, aşırı hızlı organ reddinden hücrelerde sorumlu bulunan bir şekeri çıkarmak amacıyla gen düzenlemesi yapılmış bir domuzun kalbini operasyonda kullandılar." şeklinde konuştu.

New York’taki araştırmacılar, 2021’in Eylül ayında, hayvandan insana nakiller için bu tür domuzların umut olabileceğini ileri süren bir deney gerçekleştirmiş, geçici anlamda bir domuzun böbreğini ölen birinin vücuduna nakletmiş ve çalışmaya başladığını görmüşlerdi.

Bu deneyi NYU Langone Health Merkezinde yöneten Dr. Robert Montgomery, Maryland'daki naklin, söz konusu deneylerini bir sonraki aşamaya taşıdığını bildirdi.

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu