DSÖ, Türkiye'nin başarısını kitaplaştıracak!

Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye'nin, koronavirüs salgını sürecinde bakım altındaki 65 yaş üstü "büyüklerine" yönelik çabalarını övdü. DSÖ, Türkiye'nin kuruluşlarında uyguladığı çalışmaları kitaplaştırma kararı aldı.

SAĞLIK 03.05.2020, 12:21
DSÖ, Türkiye'nin başarısını kitaplaştıracak!

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü / WHO) Türkiye Sağlık Güvenliği Projesi Koordinatörü Dr. Irshad Ali Shaikh, Türkiye'nin huzurevleri ve bakım evlerinde Covid-19 (yeni tip koronavirüs) çerçevesinde alınan tedbirlerle dünyaya örnek olduğununun altını çizdi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakanlık ile Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetkilileri arasında huzurevlerinde ve bakımevlerinde alınan Covid-19 tedbirlerini görüşmek üzere videokonferans düzenlendi.

Toplantıya Türkiye'den Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç ile genel müdürlük çalışanları katılırken, Dünya Sağlık Örgütü'nden DSÖ Türkiye Sağlık Güvenliği Projesi Koordinatörü Dr. Irshad Ali Shaikh'ın da aralarında bulunduğu DSÖ yetkilileri katıldı.

"Tüm ihtiyaç ve stokları bir modül ile takip edebiliyoruz"

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç, toplantıda huzurevleri ve bakımevlerinde alınan tedbirlere ilişkin sunum yaptı.

Aile ve Çalışma Bakanlığının engelli ve yaşlı hizmet merkezleriyle ilgili bilgi veren Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç, Aile ve Çalışma Bakanlığına bağlı 426 huzurevi ve yaşlı rehabilitasyon merkezinde toplam 27 bin 500 yaşlının bakım ve sağlık hizmeti aldığını kaydetti.

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç, koronavirüs pandemisi sürecinde diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, Türkiye'de yaşlı hastalara tahsis edilen yatak ve ventilatör (suni solunum cihazı) sayısının ortalamanın üstünde olduğunu, Türkiye olarak başarının entegre olmuş sağlık ve bakım hizmeti uygulamasından kaynaklandığını belirtti.

Koronavirüs pandemisinde huzurevi sakinlerinin ve personelin sağlığını korumak için kuruluşların alması gereken tedbirler ve prosedürler hakkında bilgilendirmeyi "Kuruluşlarımıza Yönelik Koronavirüs Bilgilendirme Rehberi 1 ve 2" olarak iki ayrı rehberde topladıklarını vurgulayan Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç, Türkiye'de ilk vaka açıklanmadan önce 7 Ocak 2020 tarihinde koronavirüs ile ilgili ilk resmî yazıyı tüm il müdürlüklerine gönderdiklerinin altını çizdi.

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç, Türkiye'de ilk vakanın resmî olarak açıklanmasından sonra da tüm il müdürlüklerinde, süreçle hızlı ve etkin şekilde mücadele etmek için Takip İzleme Birimi oluşturdukları bilgisini paylaşarak, "İzleme ve Takip Birimlerimiz periyodik toplantılarla süreci çok yakından izledi. Ayrıca, tüm kuruluşlarımızda kişisel koruyucu donanımların ve dezenfekte ürünlerinin anlık takiplerini yaptık. Aile Bilgi Sistemi üzerinden, kuruluşların tüm ihtiyaçlarını ve stoklarını takip eden bir modül oluşturduk." dedi.

Geniş çerçevede tedbirler alındı

Kuruluşlarda gıda ve malzeme tedarik zinciri ile ilgili tedbirlerden 14 gün vardiya sistemine ve vardiya değişiminde personele uygulanan testlere kadar geniş çerçevede tedbir aldıklarını aktaran Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç, sözlerine şöyle devam etti:

"Bulaş yolunu, kuruluşa yeni kabulleri ve kuruluş dışına çıkışları yasaklayarak önlemiş olduk. Olası riskleri göz önüne alarak tüm kuruluşlarımızda 'izolasyon odaları ve katları' ve huzurevlerinden bağımsız alanlarda 'izolasyon kuruluşları' oluşturduk. Hastalanan kimseyi yeniden huzurevlerimize almadık, kendilerine İzolasyon Kuruluşlarında hizmet verdik.

Bütün kuruluşlarımızda yaşlı ve engellilerimizden şüpheli ve semptomları olanları tedavisi için hastaneye sevk ediyoruz. 14 gün hastanede kalıyorlar ve taburcu olduklarında Sosyal İzolasyon Kuruluşlarında hizmet alıyorlar. Sakinlerimizin tedavi süreçlerinin erken başlamış olması ve tedavilerinin hastanelerde yapılıyor olması önemli. Diğer ülkelerde yaşlıların hasta olsalar da huzurevlerinde kalma anlayışı, bizde ise tam tersi hastanede tedavi olmaları gerektiği anlayışı var."

26 Mart itibarıyla sabit vardiya sistemine geçtiklerini, bunu da yeterli görmeyerek, vardiyaya giren tüm personele tarama testi uyguladıklarını söyleyen Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç, "Tüm kuruluşlarımıza girecek personeli de tarama testlerine tabi tutuyoruz. Vardiya öncesi mutlaka testlerin yapılmasını zorunlu hale getirdik ve riskleri minimuma indirdik." ifadelerini kullandı.

DSÖ, Türkiye'nin tedbirlerini kitaplaştıracak!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ/WHO) Türkiye Temsilcisi Dr. Irshad Ali Shaikh ise alınan önlemlerin ve izlenen politikanın çok etkileyici olduğunu ve kendisinin de bu çalışmalardan çok etkilendiğini söyledi.

"Türkiye, huzurevleri ve bakım kuruluşlarında alınan önlemlerle dünyaya örnek oluyor." diyen DSÖ Türkiye Temsilcisi Dr. Irshad Ali Shaikh, Türkiye tarafından kuruluşlarda alınan önlemlerin bir yayın haline getirilerek DSÖ içinde yayımlanması kararı aldıklarını kaydetti.

DSÖ Türkiye Temsilcisi Dr. Irshad Ali Shaikh, konuyla ilgili, gelecek hafta Avrupa Delegasyonunun da katılımıyla bir toplantı daha düzenleneceğini kaydederek, alınan tedbirler ve testlerin sık kullanımı ve yaygınlığı konusundaki duyarlılık sebebiyle Türk yetkililere teşekkür etti.

Yorumlar (0)
21
az bulutlu