DSÖ'den maymun çiçeği uyarısı: Vakalar artıyor!

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, Kovid-19'un küresel bir sağlık tehdidi olmayı sürdürdüğünü bildirdi. Maymun çiçeği kaynaklı 156 ölüm vakasının olduğunu kaydeden Ghebreyesus, "Eksik raporlama nedeniyle gerçek sayının çok daha fazla olduğunu biliyoruz. Özellikle Asya ve Afrika'da son 2 ayda vakalarda ciddi artış var." dedi.

SAĞLIK 25.08.2023, 19:54 Hakan Öksüz
DSÖ'den maymun çiçeği uyarısı: Vakalar artıyor!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kovid-19 ve maymun çiçeği virüsü ile ilgili uyarılarda bulundu. 

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Kovid-19, küresel bir sağlık tehdidi olmayı sürdürüyor. Kovid-19 ile ilgili verilere ulaşma olanağımız azaldı. Bazı ülkelerde hastaneye yatışlar artıyor. EG.5.1 (Eris) ile BA.2.86 benzeri varyantların ne kadar riskli olduğunu anlayabilmemiz için ülkelerin göndereceği raporlar önemli." ifadelerini kullandı.

Ghebreyesus: "Maymun çiçeği kaynaklı 156 ölüm var ama..."

Maymun çiçeği virüsü hakkında da bilgi veren Ghebreyesus, "Şimdiye kadar 114 ülkeden en az 90 bin vaka geldi. Maymun çiçeği virüsü ile ilgili bu vakalarda 156 kişinin öldüğü raporu geldi. Kimi ülkelerdeki eksik raporlamanın farkındayız. Dolayısıyla gerçek vaka ve ölüm sayıları çok daha yüksek." değerlendirmelerinde bulundu.

"Vakalar artıyor, inceleme komitesi kurdum"

Asya'da son 2 ay içinde maymun çiçeği virüsü vakalarında ciddi bir artışın kaydedildiğine vurgu yapan Ghebreyesus, "Aynı şekilde Afrika'da da vakalar artıyor. Maymun çiçeği virüsünün yayılımını engellemek adına bana tavsiye verecek bir inceleme komitesi kurdum." dedi.

Yorumlar (0)