DSÖ'den 'koronavirüs' açıklaması

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü), halihazırdaki koronavirüs aşılarının etkili ve güvenli olmaya devam ettiğini bildirdi.

SAĞLIK 27.09.2023, 20:50 topcu
DSÖ'den 'koronavirüs' açıklaması

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, DSÖ tarafından gerçekleştirilen haftalık basın toplantısında güncel sağlık hususlarına dair yorumda bulundu.

Kuzey yarım kürede kış mevsimi evvelinde koronavirüs ile ilgili endişe verici eğilimler gördüklerini dile getiren Tedros Adhanom Ghebreyesus, özellikle ABD ve Avrupa'da son dört haftada koronavirüs sebebiyle hastaneye yatışlar ve yoğun bakım servislerine kabullerin arttığını vurguladı.

Ghebreyesus, koronavirüs ile ilgili aşılamanın en çok risk altındaki bireyler için düşük kaldığını, dünya nüfusunun üçte ikisinin birinci doz aşıyı aldığını ancak yalnızca üçte birinin hatırlatma dozunu yaptırdığını aktardı.

"Koronavirüs, iki sene evvelki gibi akut kriz olmayabilir fakat bu onu görmezden geleceğimiz manasına gelmiyor." diyen Ghebreyesus, ülkelerin koronavirüs ile mücadele için yatırım yaptığının ve bu husustaki tedbirlerine devam etmeleri gerektiğinin altını çizdi. "Mevcut aşılar etkili ve güvenli"


Bir basın mensubunun, "Son dönemde koronavirüs vakaları artarken yeni varyantların daha tehlikeli ve bulaşıcı olduğunu söyleyebilir miyiz? Yeni varyantlara yönelik yeni aşı programlarına gereksinim var mı?" sualini cevaplayan DSÖ Koronavirüse Karşı Mücadele Teknik Heyeti'nin lideri Maria Van Kerkhove, koronavirüsün yaygın yeni varyantları olan 'Eris' (EG.5.1) , XBB.1.5 ve 'Pirola'nın (BA.2.86) ciddiyet seviyesinde bir değişiklik görmediklerini ifade etti.

Koronavirüse karşı alınan tedbirlerin işe yaradığına dikkat çeken Kerkhove, "Şu anda kullanılan koronavirüs aşıları etkili ve güvenli olmaya devam ediyor, ölümleri ve ciddi rahatsızlıkları önlüyor." diye konuştu. 

Yorumlar (0)