DSÖ'den korkutan açıklama: Bu büyük bir hata olur!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin yaptığı açıklamada, "Hiçbir ülke, topraklarında virüs olmayacağı kanaatine kapılmasın. Bu büyük bir hata olur." ifadelerini kullandı.

SAĞLIK 27.02.2020, 17:37 27.02.2020, 17:44
DSÖ'den korkutan açıklama: Bu büyük bir hata olur!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsviçre'nin Cenevre kentinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

Ghebreyesus, "Her ülke ilk koronavirüs vakalarına hazırlanmalı. Hiçbir ülke, topraklarında virüs olmayacağı kanaatine kapılmasın. Bu büyük bir hata olur. Ancak ne umutsuz ne de çaresiz değiliz. İlk vakalar için hazır mıyız? İlk vaka geldiğinde ne yapacağız? İzolasyon merkezimiz, yeterli ekipmanımız var mı? Ülkeler şu an bu soruları kendine sormak zorundadır." ifadelerini kullandı.

"Endişe ve panik bize yardımcı olmayacak"

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) koronavirüse karşı ulusal planlamasını yapmak isteyen tüm ülkelerin yanında olduğunu kaydeden Ghebreyesus, "Endişe ve panik bize yardımcı olmayacak. İran ve İtalya'daki vakalar bu virüsün nelere kadir olduğunu bize göstermiş oldu." diye konuştu. 

"Epidemi ilan etme konusunda karar aşamasındayız"

Ghebreyesus, "Koronavirüsle ilgili epidemi ilan etme konusunda 'karar aşamasında' olduğumuz bir noktaya geldik." dedi. 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu