DSÖ'den difteri dalgası açıklaması! Difteri (kuşpalazı) nedir?

Dünya Sağlık Örgütü aktarılan bilgilere göre Nijerya'da difteri salgını patlak verdi. İkinci difteri dalgası doğrulandı. Ülkede doğrulanmış 4 bin 717 difteri vakası var. Bu yıl Nijerya'da difteri nedeniyle 122 çocuk öldü. Peki difteri (kuşpalazı) nedir? İşte detaylar...

SAĞLIK 15.09.2023, 19:36 Hakan Öksüz
DSÖ'den difteri dalgası açıklaması! Difteri (kuşpalazı) nedir?

Batı Afrika Nijerya, son zamanlarda artan difteri vakaları nedeniyle alarma geçti. Ocak-mayıs döneminde ülkede ilk salgın dalgası yaşandı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Nijerya'nın ikinci difteri dalgasıyla karşı karşıya kaldığını bildirdi.

Difteri salgını ilk defa geçen yıl rapor edildi. Şüpheli vaka sayısının 8 bin 353 olduğu Nijerya'da doğrulanmış 4 bin 717 difteri vakası bulunuyor. Vaka sayısına bağlı olarak ölü sayısı da artışa geçti.

Acil müdahale ekibi kuruldu

Difterinin daha çok yayılmaması adına "acil müdahale ekibi" oluşturduklarını kaydeden Nijerya Sağlık ve Sosyal Refah Bakanı Muhammad Pate, alarma geçtiklerini bildirdi. 

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından aktarılan verilere göre bu yıl ocak-temmuz döneminde Nijerya'da difteri nedeniyle yaşamını yitiren çocuk sayısı 122 oldu.

Difteri (kuşpalazı) nedir? 

DSÖ'nün uyarısı sonrası difteri nedir? sorusu merak konusu oldu. "Kuşpalazı" olarak da adlandırılan difteriye neden olan mikroorganizma (corynebacterium diphtheriae), ölüme sebep olabilen bir hastalık yapıyor. Hastalığın oluşması; bu mikroorganizmanın deri, göz, burun ve boğaza yerleşmesiyle gerçekleşiyor.

Yorumlar (0)