Diş fırçalamak ile kalp hastalığı arasında ilişki var mı?

Gece yatmadan önce dişlerini fırçalayan kişilerin, kalp rahatsızlığı halinde hayatta kalma ihtimalinin fırçalamayanlara göre daha yüksek olduğu ortaya çıktı. İşte Osaka Üniversitesi Hastanesinde yapılan ve diş fırçalama ile kalp hastalığı arasındaki ilişkiye odaklanan araştırmadan detaylar...

SAĞLIK 03.07.2023, 15:53 Hakan Öksüz
Diş fırçalamak ile kalp hastalığı arasında ilişki var mı?

Japonya'daki Osaka Üniversitesi Hastanesindeki 1675 hastanın katılımıyla yapılan bilimsel bir araştırmada, gece yatmadan önce diş fırçalamamanın ortaya çıkarabileceği sağlık sorunlarına odaklanıldı. 

Diş fırçalama sıklığı ve kalp hastalıkları arasında bir ilişki olup olmadığı anlaşılmaya çalışıldı. "Scientific Reports" adlı bilim dergisinde araştırmanın sonuçları paylaşıldı.

Katılımcılar 4 gruba ayrıldı

2013-2016 yılları arasında Osaka Üniversitesi Hastanesindeki 1675 hastayla yapılan araştırmada katılımcılar dört gruba ayrıldı. Bu grupların; dişlerini hiç fırçalamayanlar, sadece sabahları fırçalayanlar, sadece geceleri fırçalayanlar ve günde iki kez fırçalayanlar olduğu kaydedildi.

Katılımcıların kalp hastalıkları incelendi

Dört bağımsız araştırmacı, çalışmaya katılan hastalarla ilgili çeşitli bilgileri, sigara içme alışkanlıklarını ve sağlık kayıtlarını inceledi. Kalp ritmi bozukluğu, ritim bozukluğu, kalp yetmezliği, aort hastalıkları ile ameliyat gerektiren kalp hastalıklarına bakıldı.

Gece yatmadan önce diş fırçalamak sağlık açısından önemli

Dişlerini iki defa fırçalayanlar ile sadece gece fırçalayanların, diğer gruplara kıyasla hastalıkların nüksetmesi halinde hayatta kalma ihtimallerinin daha yüksek olduğu saptandı. Dişleri sadece sabah fırçalamanın yetersiz olduğu kaydedildi. Gece yatmadan önce diş fırçalamanın sağlık açısından önemine vurgu yapıldı.

Yorumlar (0)