Deniz suyunun kalp sağlığına faydaları neler?

Deniz suyunun sağlık üzerindeki mucizevi etkilerini mi merak ediyorsunuz? Liv Hospital Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mustafa Yaşan, denizde yüzmenin kalp sağlığını nasıl desteklediğini, cilt bakımında nasıl etkili olduğunu ve daha birçok faydasını detaylarıyla paylaşıyor. Deniz suyunun sağlık açısından sunduğu avantajları öğrenmek için işte detaylar…

SAĞLIK 04.07.2024, 15:33 Melina Ay
Deniz suyunun kalp sağlığına faydaları neler?

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mustafa Yaşan, denizdeki hidrostatik basıncın ve suyun hareketliliğinin kan dolaşımını artırarak kan basıncını düşürdüğünü ve kalp-damar sağlığı üzerinde olumlu etkiler yarattığını belirtti. Liv Hospital Samsun Kardiyoloji Kliniğinden Dr. Yaşan, deniz ve kalp sağlığı arasındaki ilişki hakkında bilgiler verdi. Deniz suyunun insan sağlığına faydalarının bilimsel olarak incelendiğini ifade eden Dr. Yaşan, dünya yüzeyinin büyük bir kısmını kaplayan bu tuzlu suyun vücudumuz için de benzer bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

Denizdeki hidrostatik basıncın ve suyun hareketliliğinin kan dolaşımını artırarak kan basıncını düşürdüğünü ve kalp-damar sağlığını iyileştirdiğini belirten Dr. Yaşan, “Yüzme, neredeyse tüm kas gruplarını çalıştırarak kalp sağlığını iyileştirir, dolaşımı ve dayanıklılığı artırır. Su direnci havadan yaklaşık 44 kat daha fazladır, bu nedenle denizde yüzmek kalp ve akciğerleri güçlendirmenin etkili bir yoludur. Yüzme, eklemlere fazla yük bindirmediği için her yaş ve fitness seviyesine uygundur. Ayrıca sahilin sakin ortamı kan basıncını düşürmeye ve rahatlamayı teşvik ederek kardiyovasküler sağlığı destekler. Hafif bir yüzme veya yoğun bir deniz egzersizi olsun, tuzlu suda bulunmanın kalp sağlığına olan faydaları önemlidir ve uzun süreli etkiler sağlar” dedi.

Yaşan, deniz suyunun kalp sağlığı üzerinde nasıl olumlu etkiler yarattığını anlatarak, denizde yüzmenin kalbi ve dolaşım sistemini güçlendirdiğini vurguladı. Yaşan buna ek olarak sözlerine, “Denizde yüzmek, kasları çalıştırarak kalp sağlığını destekler. Su direncinin yüksek olması, yüzmenin kalp ve akciğerler için mükemmel bir egzersiz olmasını sağlar. Ayrıca, sahilin sakin atmosferi kan basıncını düşürerek rahatlamayı teşvik eder ve kardiyovasküler sağlığı daha da iyileştirir. İster hafif yüzme, ister yoğun deniz egzersizi olsun, tuzlu suyun kalp sağlığına faydaları büyüktür ve kalıcıdır” ifadelerini ekledi.

Deniz suyunun sağlığa faydalarından bahsederken, bu doğal şifalı suyun kalp sağlığı üzerindeki etkilerine dikkat çeken Yaşan, “Deniz suyunun insan sağlığına olan faydaları bilimsel olarak incelenmiştir. Hidrostatik basınç ve suyun hareketliliği, kan dolaşımını artırarak kan basıncını düşürür ve kalp-damar sağlığını iyileştirir. Yüzme, vücuttaki hemen hemen her kas grubunu çalıştırarak kalp sağlığını destekler, dolaşımı ve dayanıklılığı artırır. Deniz suyunda bulunmak, kalp sağlığını iyileştirmenin yanı sıra genel sağlık üzerinde de olumlu etkiler yaratır” şeklinde konuştu.

Deniz suyunun gençleştirici etkisi

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mustafa Yaşan, deniz suyunun yüksek magnezyum seviyeleri sayesinde kasları ve sinir fonksiyonlarını düzenleyerek, kan şekeri seviyesini dengeleyip uykuyu iyileştirebildiğini belirtti. "Deniz, ritmik dalgalarıyla sirkadiyen ritmi düzenleyerek kişiyi yenilenmiş hissettirir” dedi.

Cilt üzerindeki olumlu etkileri

Deniz suyunun alkali yapısı ve magnezyum, çinko, demir, potasyum gibi minerallerle dolu olması nedeniyle cilt sağlığına faydalı olduğunu belirten Dr. Yaşan, “Bu mineraller iltihabı azaltır, cildi korur ve iyileştirir. Tuzlu su ayrıca lenf sıvısının akışını artırarak selülit görünümünü azaltabilir” diye ekledi. Vücudun ihtiyaç duyduğu temel eser minerallerin çoğunu deniz suyundan alabileceğimizi, bu minerallerin cilt tarafından emildiğini vurguladı.

Solunum sistemi için faydaları

Denizde yüzmenin nefes alıp vermeyi kolaylaştırdığını ve saman nezlesi, sinüzit, astım gibi solunum sorunlarına iyi geldiğini belirten Yaşan, "Deniz havasının yüksek tuz içeriği, boğazı ve solunum sistemini temizleyerek daha rahat nefes almayı sağlar. Ayrıca deniz havası gün içinde enerjik kalmanıza yardımcı olur" ifadelerini kullandı.

Rahatlatıcı etkileri

Deniz suyunun rahatlatıcı etkilerine değinen Yaşan, "Sahilde yürürken dünyayla barışık hissetmenizin nedeni, topraklanma olgusudur. Negatif yüklü kum ve tuzlu su ile temas, serbest radikallerin neden olduğu pozitif elektronları dengeler, bu da daha enerjik ve rahat hissetmenizi sağlar” dedi.

Bağışıklık sistemine destek oluyor

Deniz suyunun bağışıklık sistemine olumlu etkilerini vurgulayan Yaşan, “Deniz suyu, bağışıklık sistemini güçlendirir, anemi ve yüksek kan şekeri düzeylerine iyi gelir. Tuzlu su, virüsler, bakteriler ve patojenlere karşı direncimizi artırır” açıklamaların yer verdi.

Sindirim sistemi için faydaları

Deniz suyunun sindirim sistemi üzerinde de faydalı etkileri olduğunu belirten Yaşan, "Az miktarda yutulan deniz suyu, kalın bağırsağın temizlenmesine yardımcı olabilir. Bu, toksinlerin, atık maddelerin ve parazitlerin atılmasına yardımcı olarak detoks etkisi yaratır” önerilerinde bulundu.

Psikolojik açıdan olumlu etkiler var

Deniz suyunun psikolojik açıdan rahatlatıcı etkilerini de açıklayan Yaşan, "Denizin büyüleyici etkisi, kaygısız bir transa girmenize yardımcı olabilir. Su, hem görsel hem de işitsel unsurlarla meditasyon benzeri bir odaklanma sağlar” diye konuştu.

Yorumlar (0)