Çocuklar kaç faktör güneş kremi kullanmalı? Bu uyarılara dikkat!

Yaz sezonun yaklaşması ile birlikte, ailelerin güneş ışınlarına karşı çocuklarını doğru bir şekilde koruması gerektiğinin altını çizen SANKO Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hikmet Cilli, bu süreçte kullanılması gereken uygun güneş kremleri hakkında bilgiler verdi. 

SAĞLIK 20.05.2022, 11:13 Murathan Yıldırım
Çocuklar kaç faktör güneş kremi kullanmalı? Bu uyarılara dikkat!

Yaz sezonuna sayılı günler kala aileler de şiddetli güneş ışınlarına karşı çocuklarını en doğru şekilde korumanın yollarını aramaya başladı. Bu süreçte çocuklara mutlaka güneş kremi sürülmesi gerektiğini belirten Dr. Hikmet Cilli, “Çocuklarımıza süreceğimiz güneş kremleri en az 30 faktör olmalıdır. Güçlü bir koruma için ise 50 faktör ve üzeri güneş kremleri daha iyi olur” ifadelerini kullandı. 

“Alacağımız ürün kesinlikle alkol veya paraben içermemeli”

Çocuklar için kullanılacak olan ürünün kutusunda ‘hipoalerjenik’ yazısı bulunmasının önemine değinen Dr. Cilli, “Alerjik sorunların önüne geçmek için mutlaka ürünü almadan önce kutunun üzerinde bu yazının yazdığından emin olalım. Yine alacağımız ürün kesinlikle alkol veya paraben içermemeli. Eğer kutunun üstünde ‘PBA içermez’ yazısı bulunuyorsa, buradan paraben içermediğini görebiliriz. Öte yandan güneş kremi tercihlerinde kimyasal ürünlerden uzak durmak gerekiyor. Minerallerle üretilen ‘mineral filtreli’ güneş kremlerini satın almak gerekir. Bunlar elbette organik olmalıdır” şeklinde konuştu. 

“2 yaşın altında olan miniklerimiz için özel tasarlanmış kremleri almalıyız”

Konuşmasında 2 yaş altı çocuklar için ayrı bir parantez açan Dr. Cilli, “2 yaşın altında olan miniklerimiz için özel tasarlanmış kremleri almalıyız. Peki, çocuklara güneş kremini ne zaman sürmek gerekir? Dışarı çıkmadan bir yarım saat önce sürmek iyi olur. Yarım saat önceden sürersek krem vücuda işlemeye başlar ve dışarı çıktığımızda çocuğumuz kremin etkisini daha verimli bir şekilde hisseder. Dışarı çıkmadan önce çocuğumuzun tenine güneş ışınının erişebileceği her noktaya kremi sürmeliyiz. Bacaklar, ense bölgesi, koltuk altları gibi bölgeler bu konuda ne yazık ki çok sık göz ardı ediliyor” uyarısında bulundu. 

Alerjik risklere karşı güneş kremlerini vücudun ufak bir bölümünde test etmek gerekiyor

Kremlerin öncelikle vücut üzerinde bir deneme sürecinden geçmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Cilli, “Bazı güneş kremlerinde alerjik durumlar oluşabiliyor. Bu tür sorunlara sebebiyet vermemek için öncelikle vücudun küçük bir bölümüne sürerek deneme yapabiliriz. O bölgede herhangi bir kabarma ya da kızarıklık oluyor mu diye bir test etmemizde fayda var. Öte yandan 6 aydan küçük olan bebeklerimize güneş kremi sürülmemeli. Bu da çok hassas ve önemli bir konu. Eğer 6’ıncı ayını doldurmuş veya daha büyük bir bebekse ona içiniz rahat bir şekilde sürebilirsiniz. Elbette az önce de belirttiğimiz kriterler ve uyarılar çerçevesinde ürün satın alarak” şeklinde konuştu. 

Çocuklar için hangi güneş gözlükleri tercih edilmeli?

Açıklamalarının son bölümünde çocuklar için tercih edilmesi gereken güneş gözlükleri hakkında da bilgiler veren Dr. Cilli, “Güneş ışınları bazen şiddetli olabiliyor ve bu da bazı rahatsızlıklar oluşturabiliyor. Gözümüz ultraviyole ışınları sebebiyle ciddi hasar görebilir. O bakımdan çocuklarımızın gözünü muhafaza etmenin en iyi yolu, güneş gözlükleri olarak ön plana çıkıyor. Yine bu konuda da 6 aydan küçük bebekler için güneş gözlüğü önermiyoruz. Ama 6 aydan büyük çocuklarımız mutlaka güneş gözlüğünü kullanmalı” ifadelerini kullandı. 

“Etikette yazan ultraviyole koruyuculuk yüzdesine bir göz atmamız lazım”

Çocuklar için tercih edilecek olan güneş gözlüğünün ultraviyole ışınlarına karşı koruma seviyesinin yüzde 100 olması gerektiğine vurgu yapan Dr. Cilli, “Camlarının siyah ya da koyu bir renkte olması, o gözlüğün güneş ışınlarına karşı daha etkili olacağı anlamına geliyor. Etikette yazan ultraviyole koruyuculuk yüzdesine bir göz atmamız lazım. Bu oranı dikkate alarak gözlük tercihinde bulunmalıyız. Camlar ve gözlük çerçevesi son derece dayanıklı olmalı. Olası bir darbe durumunda hemen kırılmamalı. Çünkü ufak bir darbede dağılırsa çocuğumuzun gözünde ciddi ve kalıcı hasarlara sebep olabilir” dedi. 

“Çerçeve yapımında alerjik ve kimyasal bir ürünün kullanılmamış olmasına dikkat etmeliyiz”

“Bu konuda en iyi malzeme polikarbanottır” diyerek sözlerine devam eden Dr. Cilli, açıklamalarının son bölümünde şunları kaydetti: 
“O bakımdan polikarbonattan üretilen gözlüklere yönelmemiz daha güzel olur. Çerçeve yapımında alerjik ve kimyasal bir ürünün kullanılmamış olmasına dikkat etmeliyiz. Alacağımız gözlük, çocuğumuzun yüzünde rahat ve tam bir şekilde oturmuş olmalı. Yan bölgelerden güneş ışını giriyor mu, girmiyor mu diye iyice bir bakmalıyız. Ancak elbette yüzü de çok sıkıştırmamak gerekiyor. Çocuğumuzu bunaltmamak gerekiyor. Yaşı daha küçük olan miniklerimiz için arkadan lastikle bağlanan çeşitli gözlükler var. Onlar da değerlendirilebilir.”

Yorumlar (0)
22
kapalı