Çay, güneş ışığından koruyabilir mi? Araştırmadan detaylar

Doç. Dr. Gülşah Gedik, Rize çayı ile yeşil çayın ultraviyole ışınlarından korunmada etkili olup olmadığının anlaşılması için yaptıkları araştırmaya dair bilgiler verdi. Jele dönüştürülen çözelti durumundaki çay, deriye uygulandı. Peki araştırma nasıl sonuç verdi? İşte detaylar...

SAĞLIK 13.11.2023, 14:50 14.11.2023, 17:49 Hakan Öksüz
Çay, güneş ışığından koruyabilir mi? Araştırmadan detaylar

Çayın koruyucu etkileri hakkında Doç. Dr. Gülşah Gedik'ten açıklamalar geldi. Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Gedik, ultraviyole ışınlarından korunmada çayın potansiyel bir etkisinin olup olmadığını incelediklerini belirtti. Siyah Rize çayı ile yeşil çayın kullanıldığı araştırmanın sonuçlarını aktaran Gedik, gönüllüler üzerinde testler yaptıklarını ifade etti.

"Jel haline dönüştürülerek uygulandı"

Demleme çayın koruyucu özellikler gösterip göstermediğinin anlaşılması için başlattıkları çalışmanın aşamalarına dair bilgiler veren Gedik, "Evde demlenen usulde çay ekstresi ile çalışmaya başladık. Çözelti durumundaki çay, deriye uygulanamıyor. Bunun için bir taşıyıcı sistem yardımıyla çözeltiyi jel haline dönüştürdük. Marmara Üniversitesinde gönüllü insanlar üzerinde bunun testini yaptık. Yeşil ve siyah çayı jel haline getirdikten sonra deriye uyguladık. Tanınmış bir markanın 50 koruma faktörlü kremiyle aynı derecede koruyucu etkiler gözledik." dedi.

15'i kadın olan 21 gönüllü denekle çalıştıklarını kaydeden Doç. Dr. Gülşah Gedik, "Deneklerin yaşları 20 ila 48 arasında değişiyordu. 'Journal of Cosmetic Science' dergisinde yayımlandı çalışmamız." ifadelerini kullandı.

"Türkiye'de hasat edilen ürünlerin koruyuculuğu daha fazla"

Türk çayı ile Uzak Doğu ve Kenay çayları arasında koruyuculuk karşılaştırması yaptıklarını vurgulayan Gedik, "Türkiye'de hasat edilen ürünlerin koruyucu etkilerinin daha fazla olduğunu gördük. Üretilen jel, deneklerin sırtına uygulandı. UVB dar bantta çalışma yürüttük. Bu çaylardan elde edilen jelin, güneşten korunma sağlayabildiğini ortaya koyduk." değerlendirmelerinde bulundu.

Geniş bant B, UVC ve UVA vurgusu

Geniş bant B, UVC ve UVA'ya karşı koruyucu etkiler göstermediği takdirde bir ürünün güneşen koruyamayacağını kaydeden Gülşah Gedik, "Bunlar olunca diğer koruyuculara alternatif oluşturabilirler. Çay, oldukça fazla tüketilen bir içecek. Bir de bu amaçla kullanılabilirse katma değeri artacaktır. Çayın yanı sıra polifenolik yapıda pek çok bitki, güneşten koruyucu etkiler gösterebilir." vurgusunu yaptı.

Yorumlar (0)