Çapa'da "koronavirüslü hasta" iddiasına yanıt!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çapa Tıp Fakültesi'nde Çinli bir çocukta koronavirüs bulunduğu iddiası hakkında açıklama yaptı.

SAĞLIK 31.01.2020, 13:36 01.02.2020, 11:58
Çapa'da "koronavirüslü hasta" iddiasına yanıt!

İstanbul Çapa Tıp Fakültesi'nde hastaneye getirilen Çinli bir çocukta koronavirüs bulunduğu iddiası hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaptı.

Bakan Koca, "Çapa Tıp Fakültesinde halsizlik ve ateş şikayetiyle başvuran 6 yaşındaki Çinli çocuğun durumuyla ilgili sosyal medyada yayılan bilgi kirliliğine yönelik bu açıklamaya gerek görülmüştür. Genel durumu iyi olan çocuğun ateşi düşmüştür. Solunum sıkıntısı ve benzeri bir şikayeti de bulunmamaktadır. Klinik tablo koronavirüse uymamakla birlikte, hasta Çin’in Şangay şehrinden geldiği için tedbiren gözlem altına alınmıştır. Çapa tıp fakültesinde yapılan İnfluenza testinin sonucu İnflenza B (mevsimsel grip etkeni) çıkmıştır." dedi.

"Bu fotoğrafla, kasten panik oluşturulmaya çalışıldığı açıktır"

Koca, internet üzerinde bir formda çocuğa koronavirüs tanısı konulduğu iddiası hakkında ise "Sosyal medyada yayılan bir fotoğrafta ise hastaya yönelik 'koronavirüs şüphesi', henüz numune çalışılmadan önce hasta bilgi giriş formu 'kesin tanı' gibi işaretlenmiş ve servis edilmiştir. Bu fotoğrafla, kasten panik oluşturulmaya çalışıldığı açıktır. Vatandaşlarımızın Bakanlık tarafından yapılacak resmî açıklamaları takip etmelerini ve bunun dışındaki bilgilere itimat etmemelerini bir kez daha hatırlatmak istiyorum." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu