Canan Karatay'dan kurtlu elma açıklaması

Prof. Dr. Canan Karatay, meyve tüketimi hakkında "Yerseniz kurtlu elma yiyin. Kurdu yemeden elmayı yesinler." açıklamasını yaptı.

SAĞLIK 25.08.2019, 19:48 Hakan Öksüz
Canan Karatay'dan kurtlu elma açıklaması

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, sağlıklı bir yaşam için kurtlu elmanın kurtlardan temizlenerek yenilmesi gerektiğini belirtti.

"KAVUN, KARPUZ TÜKETİRKEN DİKKAT EDİN"

Evde yapılmış limonlu soğuk çay içilmesi gerektiğini söyleyen Karatay, "Şekerli, gazlı içecekler çok tehlikeli. Hepsinin içinde maalesef bilhassa meyveli olanlarda, bromür (kimyasal bileşen) denilen bir zehir var. Bütün vücutta bu hastalıkları başlatan da bromür. Bunun insan vücudunda yeri yok. Kavun, karpuzlar çıkmaya başladığında hastalarımın ürik asitleri yükseliyor. Bu yüzden her şeyin aşırısı zararlı olduğu gibi kavun, karpuz tüketimine de dikkat edilmelidir. Çok bilinenin aksine kırmızı et, yumurta, kuru fasulye veya protein ürik asidi yükseltmez. 'Yerseniz kurtlu elma yiyin' diyorum. Kurdu yemeden elmayı yesinler." ifadelerini kullandı.

İki türlü yağın hastalık yaptığını aktaran Karatay, bu yağlardan uzak durulması gerektiğini söyledi. 

"BÜTÜN YAĞLARI AYNI KEFEYE KOYMAYIN"

Karatay, "Bütün yağları aynı kefeye koymak doğru değil. Onu açıklamaya çalışıyorum. Trigliseritleri insan vücudunda şekerler ve un mamulleri yükseltir. Trigliseritler tehlikelidir. Bir de yapay olarak dışarıdan vücudumuza soktuğumuz trans yağlar var. Margarinler tehlikelidir. Margarinler 1950'den sonra Türk milletine arz edildikten sonra kalp hastalıkları, kanser hastalıkları artmıştır çünkü margarinlerde trans yağları vardır. Ayrıca doğal dediğimiz yağlarla kızartma yaparsak, çok ısıtırsak da orada da trans yağ meydana gelir." dedi.

Kanser, alzaymır, şeker hastalığı gibi birçok rahatsızlığa trans yağların yol açtığını belirten Karatay, "Bunlara dikkat eder ve uzak durursak, vücudumuz kendini toparlar." diye konuştu.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu