Canan Karatay'dan kurtlu elma açıklaması

Prof. Dr. Canan Karatay, meyve tüketimi hakkında "Yerseniz kurtlu elma yiyin. Kurdu yemeden elmayı yesinler." açıklamasını yaptı.

Canan Karatay'dan kurtlu elma açıklaması

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, sağlıklı bir yaşam için kurtlu elmanın kurtlardan temizlenerek yenilmesi gerektiğini belirtti.

"KAVUN, KARPUZ TÜKETİRKEN DİKKAT EDİN"

Evde yapılmış limonlu soğuk çay içilmesi gerektiğini söyleyen Karatay, "Şekerli, gazlı içecekler çok tehlikeli. Hepsinin içinde maalesef bilhassa meyveli olanlarda, bromür (kimyasal bileşen) denilen bir zehir var. Bütün vücutta bu hastalıkları başlatan da bromür. Bunun insan vücudunda yeri yok. Kavun, karpuzlar çıkmaya başladığında hastalarımın ürik asitleri yükseliyor. Bu yüzden her şeyin aşırısı zararlı olduğu gibi kavun, karpuz tüketimine de dikkat edilmelidir. Çok bilinenin aksine kırmızı et, yumurta, kuru fasulye veya protein ürik asidi yükseltmez. 'Yerseniz kurtlu elma yiyin' diyorum. Kurdu yemeden elmayı yesinler." ifadelerini kullandı.

İki türlü yağın hastalık yaptığını aktaran Karatay, bu yağlardan uzak durulması gerektiğini söyledi. 

"BÜTÜN YAĞLARI AYNI KEFEYE KOYMAYIN"

Karatay, "Bütün yağları aynı kefeye koymak doğru değil. Onu açıklamaya çalışıyorum. Trigliseritleri insan vücudunda şekerler ve un mamulleri yükseltir. Trigliseritler tehlikelidir. Bir de yapay olarak dışarıdan vücudumuza soktuğumuz trans yağlar var. Margarinler tehlikelidir. Margarinler 1950'den sonra Türk milletine arz edildikten sonra kalp hastalıkları, kanser hastalıkları artmıştır çünkü margarinlerde trans yağları vardır. Ayrıca doğal dediğimiz yağlarla kızartma yaparsak, çok ısıtırsak da orada da trans yağ meydana gelir." dedi.

Kanser, alzaymır, şeker hastalığı gibi birçok rahatsızlığa trans yağların yol açtığını belirten Karatay, "Bunlara dikkat eder ve uzak durursak, vücudumuz kendini toparlar." diye konuştu.

Hakan Öksüz

Hakan Öksüz 1992 yılında Trabzon’da dünyaya geldi. İlköğrenimini ve ortaöğrenimini Trabzon’da yaptı. Gazi Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünden 2014 yılında mezun oldu. Anadolu Ajansında muhabir olarak çalıştı. Daha sonra bir internet haber portalında editör olarak görev aldı. Öksüz, 2018 yılından bu yana Habernediyor.com’da editör olarak görev yapıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER