Bu tuz miktarını sakın aşmayın!

Su, hayati değere sahip böbreklerin ne kadar dostuysa tuz da bir o kadar düşmanı. Uzmanlar günlük tuz ve su tüketim miktarını hatırlattı.

SAĞLIK 11.03.2020, 11:59 11.03.2020, 11:59
Bu tuz miktarını sakın aşmayın!

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge, böbrek sağlığı için az tuz tüketmek gerektiğinin altını çizerek, "Dünya Sağlık Örgütü günlük olarak tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 5 gram -yani 1 çay kaşığı- olarak önermektedir.” diye konuştu.

12 Mart Dünya Böbrek Günü ve 9-15 Mart Dünya Tuza Dikkat Haftası dolayısıyla basın açıklaması yapan Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge, kronik böbrek hastalığının dünyada ve Türkiye'de salgın halini aldığını ve önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirtti.

Böbrek hastalığının erken tespit edilmesi

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge böbrek hastalığı ile ilgili şunları söyledi:

“Böbrek hastalığı erken saptanırsa sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir. Fakat hastalığın farkındalığının düşük olması, erken dönemde tespit edilmesine imkân vermemektedir. Bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliği gelişmekte ve yaşam kalitesi bozulmaktadır. Türk Nefroloji Derneği’nin ülkemizde yaptığı bir tarama çalışmasında Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığının olduğu saptanmıştır. Dünyanın çeşitli bölgelerinde yapılan çalışmalar, hastalığın farkındalığının yüzde 10’un altında olduğunu göstermiştir. Düşük farkındalık nedeniyle hastalık son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) evresine ilerlemekte, kötü yaşam kalitesi ile hastanın sağlığını tehdit etmekte, engellilik ve ölüm oranlarının artmasına neden olmaktadır.”

Yeterli sıvı alın!

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Bu hastalık zamanında fark edildiğinde önlenebilen veya en azından geciktirilebilen bir hastalıktır. Kronik böbrek hastalığından korunmak için; düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenip ve vücut ağırlığını korumak, tuzu azaltmak, yeterli sıvı almak, sigara içmemek, ağrı kesici ilaçlardan kaçınmak, kan basıncını ve kan şekerini düzenli olarak ölçtürmek, düzenli olarak böbrek muayenesi yapmak gereklidir.”

Az tuz tüketin

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge, böbrek sağlığı için az tuz tüketmek gerekli olduğu belirterek sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Dünya Sağlık Örgütü günlük olarak tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 5 gram (1 çay kaşığı) olarak önermektedir. Bu miktar ise yemeklere tuz eklemeden doğal olarak günlük tüketilen yiyecek ve içeceklerden sağlanmaktadır. 2017 yılında DSÖ işbirliğinde Sağlık Bakanlığınca gerçekleştirilen ‘Türkiye Hane halkı Sağlık Araştırması, bulaşıcı olmayan hastalıkların risk faktörleri 2017’sine göre günlük kişi başı tuz yaklaşık tüketiminin 10 g/gün olduğu saptanmıştır. Bu değer Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği günlük tüketim miktarının iki katıdır. Bu nedenle az ama iyotlu tuz kullanılmalıdır.”

Yorumlar (0)
19
açık